Almanya’da aşırı sağcı AfD partisi göçmenleri hedef aldı

Almanya’da aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi, mülteci ailelerinin istisnai durumlarda kabulü kararının tamamen yasaklanması çağrısında bulundu. Dresden’deki AfD kongresinde seçim manifestosu yayımlandı. Manifestoda, Covid-19 (koronavirüs) kısıtlamalarının sona ermesi, göç konusunda daha sert bir politika izlenmesi ve AB’den çıkış için kampanya yapılması yer aldı. İslam ve göçmen karşıtlığı ile bilinen parti, 26 Eylül’deki Almanya seçimleri öncesinde stratejisini belirledi. Parti üyeleri, aile birleşimine sadece istisnai durumlarda izin verilmesini kabul eden önceki ifadeleri revize etti. Ayrıca mültecilerin ailelerinin kabulünün tamamen yasaklanmasını da istedi. Öte yandan AfD, Almanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yönelik çağrı yapılması ve koronavirüs önlemlerine son verilmesi önerisini de onayladı. Partinin Eş Başkanı Joerg Meuthen, yasakları ve “kısıtlama çılgınlığını” bitireceklerine dair söz verdi.

Almanya AfD partisi

Almanya’da aşırı sağcı AfD partisi, göçmenleri hedef aldı

Almanya’da aşırı sağcı AfD partisi desteğin bir kısmını kaybetti

Almanya’da aşırı sağcı AfD partisi , 2017’deki seçimlerde oyların neredeyse yüzde 13’ünü alarak ve ilk kez en büyük muhalefet partisi olarak parlamentoya girmişti. Ancak neo-Nazi gruplarıyla bağlantısı olduğu suçlamaları ve Covid-19 salgınının hafiflemesiyle desteğini büyük ölçüde kaybetti. Son anketlerde partinin yüzde 10 ila 12 arasında oya sahip olduğu belirtiliyor.

AfD, Anayasayı Koruma Dairesinin takibi altında

Anayasayı Koruma Dairesi, Almanya İçin Alternatif Partisindeki (AfD) aşırılıkçı eğilimin ilerlediğini gösteren bin sayfalık bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapor Federal İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık, idare mahkemelerinin AfD’nin aşırı sağcı “şüpheli vaka” olarak sınıflandırılmasını onaylamaya yeterli olacak delillerin mevcut olup olmadığını araştırıyor. Birçok emare, AfD’nin gözlem vakası olarak değerlendirileceğini gösteriyor. Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang Mart 2020’de yaptığı bir açıklamada, AfD’deki Björn Höcke liderliğindeki “kanat”ın kanıtlanmış aşırı sağcı bir çaba olarak sınıflandırıldığını belirtmişti. BfV gizli bir raporunda ise şunlar vardı: “Kanat’ın partideki etkisinin artması durumunda, partinin “şüpheli vaka” olarak sınıflandırılması muhtemeldir.” Parti Başkanı Jörg Meuthen ve onun müttefikleri “kanat”ın çözülmesinde ısrar etti. Anayasayı Koruma Dairesi yetkilileri bunun şaşırtma amaçlı yapıldığını düşündüklerini belirtti. BfV özellikle de parti içinde “kanat”ın kilit konumlara gelip gelmediğini izledi. Aşağı Saksonya ve Saksonya-Anhalt Eyaletlerinde parti başkanlıklarına “kanat”ın üyeleri seçildi. “Kanat”a üye olmayan ve bu aşırı sağcı grupla arasına mesafe koymayan pek çok parti üyelerinin bulunması da gelecekte partinin “gözlem vakası” olarak sınıflandırılabileceğinin işareti olabilir.