Avrupa’ya iltica etmek isteyen binlerce mülteci Balkanların batısında alınan sert güvenlik önlemleri ve sınırların kapatılması sonrası soluğu Bosna Hersek’te aldı.

2017 yılında Balkan rotası üzerinden Avrupa Birliği (AB) topraklarına ulaşmayı binden az kişi başarırken, sınır ekiplerince durdurulan ve geri gönderilen 30 bini aşkın mülteci şu anda Bosna Hersek’te yaşam mücadelesi veriyor.

Ancak Bosnalı yetkililer AB’den mülteciler konusunda daha fazla şey yapmasını bekliyor.

Hırvat polisi Bosna Hersek üzerinden Avrupa Birliği sınırlarına geçen mültecileri zor kullanarak yasa dışı yollarla geri gönderiyor. Bu durum, AB düzenlemelerine aykırı bir durum.

Dublin Anlaşması’na göre AB’ye üye ülkeler iltica başvurusu yapan kişilere izin vermek zorunda. AB sınırına giren birini, farklı yollarla sınır dışına göndermek AB kanunlarının ihlali anlamına geliyor.

Ancak Hırvat polisi bundan çok daha fazlasını yapıyor. Buna polis şiddeti de dahil. Ancak Hırvat yetkililer bu durumu inkar ediyor.

AB sınırı üzerinde Hırvat polisinden şiddet gören ve Bosna’ya geri gönderilen mültecilerin fotoğrafları elimize geçiyor. Kiminin yüzü, kiminin sırtı morarmış. Bu kişiler arasında küçük çocuklar da bulunuyor.