Haitililer: Bize hayvan muamelesi yaptılar

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, geçtiğimiz günlerde Teksas eyaletinin Del Rio şehrindeki sınır kapısından girerek Amerika’ya sığınmak isteyen 12 binden fazla Haitili’yi topluca sınırdışı etmişti. Ancak sınırdışı etme yöntemleri, tartışma yarattı. Amerikan hükümeti sınır kapısından ülkeye giren göçmenlerin çoğunu sınırdışı etmesine rağmen  Amerika’da kalabilen az sayıdaki göçmen yaşadıklarını medyaya ile paylaştı. ABD’nin Teksas eyaletinden sınır dışı edilen Haitili göçmenler, kendilerine hayvan muamelesi yapıldığını ve suçlu gibi davranıldığını söyledi.Ülkelerindeki ekonomik kriz ve doğal afetler nedeniyle ABD’ye göçmek zorunda kalan ve ardından sınır dışı edilen Haitililer, kendilerine yönelik kötü muameleye tepki gösterdi. Yabancı gazetede yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta ABD’den Haiti’ye geri gönderilen göçmen sayısı 2 bini buldu. Bu göçmenlerden Evens Delva, “sığır gibi” toplandıklarını ve suçlu muamelesi görerek zincirlendiklerini söyledi.Delva’nın eşi Maria ise, “Neler hissetiğimizi asla unutmayacağız” ifadesini kullandı.

ABD-haitili-gocmenlere-siddet-uyguladi

ABD, Haitili göçmenleri şiddet uygulayarak sınırdışı etmeye çalıştı

“Haitililer hırsız değil”

Haitili göçmen Micheline Bautiste, yaşadıklarını  şu sözlerle anlattı: “Yalınayak yürümek zorunda kaldık, yokuşlardan indik, nehirleri geçtik. Bizim için çok ama çok zordu. Ama çok şükür buradayım.”Micheline Bautiste, şimdi Haiti’de olan 13 yaşındaki oğluyla birlikte Şili’de üç yıl boyunca sokak satıcılığı yaparak yaşadı. Başkalarının Amerika’ya gittiğini duyunca o da kararını verdi.Mariange Verna ise, Brezilya’dan yola çıktı ve iki ay boyunca yürüdü. Verna, özellikle Del Río Uluslararası Köprüsü’nün altındaki son altı günün zor geçtiğini söyledi.Verna, “Üç gün içinde sadece bir lavaş yedim ve küçük bir şişe su içtim” diyor. Yerel medyaya konuşan Haitili  kadın ise yetkililerin kendilerine çok kötü muamelede bulunduklarını belirterek, “Haitililere hırsız gibi davrandılar. Haitililer hırsız değil, sadece daha iyi yaşam arayan insanlardır. Başka milletlerden insanlara bu şekilde davranmadılar. Bu ırkçılıktır.” ifadesini kullandı.ABD hükümeti, Meksika ile Teksas’ın Del Rio kasabasını bağlayan bir köprünün altında kurulan Haitili göçmen kampının tamamen temizlendiğini bildirdi. Göçmen haklarını savunan bir dernek olan Haitili Köprü Birliği’nin direktörü Guerline Jozef  , “Kadınlar köprü altında doğum yapıyor, bu çok korkunç bir durum. Bir anne, bir kadın, bir Haitili, bir Amerikalı, bir siyahi kadın olarak şahit olduklarım kabul edilemez” diyerek tepkisini gösterdi. 42’nci madde olarak bilinen bu karar, yetkililerin göçmenleri bir halk sağlığı krizini gerekçelendirerek sınırdışı etmelerine izin veriyor. Şimdiki gerekçe ise: koronavirüs.

Haiti Özel Temsilcisi istifa etmişti

ABD’nin Haiti Özel Temsilcisi Daniel Foote, ülkelerindeki iç karışıklık ve doğal afetler nedeniyle ABD’ye kaçmak isteyen Haitili göçmenlerin ABD-Meksika sınırında sert müdahale ile karşılaşmasının ardından istifa etti.