Güney Teksas’taki yüzlerce çocuğun kaldığı eski bir depoda, 20 çocuk bir kafesin içinde kalıyor.

Kafeslerin içindeki ailelerinden koparılmış çocuklara hayatlarını devam ettirmeleri için su şişeleri, çuval torbası ve battaniye olarak da büyük alüminyum folyo tabakalar verildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sınır Devriye (SD) teşkilatı, geçtiğimiz Pazar günü ülkenin güney sınırında tevkif edilen ailelerin tutulduğu tesise gazetecilerin kısa bir ziyaret yapmasına izin verdi.

Bin 100’den fazla insanın bulunduğu geniş ve karanlık tesis refakatsiz çocukların ve yetişkinlerin kendi başına olduğu ve anne ve babaların da çocuklarıyla olduğu iki ayrı kanada bölünmüş durumda. Tesiste bir kafeste 20 çocuklar kalıyor.

SD, tesisteki yaklaşık 200 kişinin anne baba refakati olmayan çocuklar olduğunu söylüyor. Diğer 500’ü ise ebeveyn ve çocuklardan müteşekkil aile birimleri. Sınırı yasal izni olmadan geçen birçok yetişkin “ülkeye illegal giriş”ten suçlanabilir ve çocuklarından ayrı bir şekilde hapse konulabilir.

Gazetecilerin tutuklularla konuşması ya da fotoğraflarını çekmesine görevliler izin vermedi.

Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın kaçak göçmenlere karşı “sınırda sıfır tolerans” politikasını duyurmasından itibaren yaklaşık 2 bin kadar çocuk ailelerinden alındı. Hak grupları söz konusu politikayı gayr-i insani olmakla eleştiriyor.

Anne babalarının kollarından alınan çocuklar ve çocuklarının nereye götürüldüğünü bulamayan ebeveynlerin dramatik hikâyeleri yayılmış durumda.