ABD polisi, Haitili göçmenleri kırbaçlayarak sınır dışı etti

Teksas polisi, ABD-Meksika sınırında bulunan Haitili göçmenlerin bir kısmını havayoluyla ülkelerine geri göndermişti. Teksas polisinin, sınırı aşarak ülkeye girmeye çalışan Haitililere aşırı ve orantısız güç uygulaması dünya gündemine konu oldu. Uluslararası Mülteciler adlı kurumdan Yael Schacher, ABD’de göçmenlere sığınma başvurusu yapma fırsatı verilmeden sınır dışı edildikleri durumun en son 1992 yılında, ABD Sahil Güvenlik’in, denizde Haitili göçmenler olduğunu tespit etmesiyle ortaya çıktığını açıkladı. Göçmen akınının zirveye ulaştığı yıllarda çok sayıda Meksikalı, karayoluyla ülkelerine gönderilmiş, ancak bu kadar hızlı ve acımasızca sınırdışı edilmemişlerdi. Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenler de sınırı aşarak ABD’ye girmiş fakat böyle bir toplu sınır dışı uygulamasıyla karşılaşmamıştı.

ABD-Haitililer-şiddet

ABD polisinden Haitili mültecilere şiddet

Anlaşma Haitilileri kapsamıyor

Meksika, ABD’yle 2020 yılı Mart ayında imzalanan anlaşma uyarınca göçmenleri ABD’den geri alıyor. Yalnızca Meksika, Guatemala, Honduras ve El Salvador vatandaşları için geçerli olan bu anlaşma, maalesef ki Haitililer’i kapsamıyor. Göçmenler, sınır kapalı olduğunda federal ve eyalet polisiyle karşılaşıncaya dek ABD’ye geçiş yapmak için başka yollara başvurdu. Associated Press haber ajansından bir muhabir, Haitili göçmenlerin nehri geçerek ABD’ye ulaştığını, ancak atlı sınır muhafızları ve Teksas polisi tarafından durdurulduklarını bildirdi. Atlı sınır güvenlikleri kırbaç kullanarak göçmenleri uzaklaştırmaya çalıştı. Nehri geçen bazı Haitililer’in başlarındaki kutularda yiyecek taşıdığı görüldü. ABD güvenlik güçleri, göçmenlere nehirden çıkmalarını söyledi. Suyu aşıp ABD tarafına geçmeyi başaran ve nehir kenarında oturan birkaç yüz göçmen, Del Rio kasabasındaki kampa gönderildi. Del Rio kampındaki bazı Haitililer, Haiti’deki son deprem ve Devlet Başkanı Jovenel Moïse’nin suikast sonucu öldürülmesinin ülkedeki istikrarsızlığı arttırdığını, bu nedenle geri dönmeye korktuklarını söylüyor.

Haitililerin can sağlığı tehlikede

Şimdiye kadar 3 bin 300 göçmen, Del Rio’daki kamplardan alınarak uçaklarla ülkelerine ya da gözaltı merkezlerine gönderildi. Sınır Devriye Şefi Raul Ortiz, 12 bin 600 göçmenin, 3 bininin bir gün içinde bölgeden uzaklaştırıldığını, geri kalanların da bir hafta içinde geri gönderileceğini kaydetti. 35 bin nüfuslu Del Rio’da bir basın toplantısı düzenleyen Ortiz, “Göçmenleri sıcaktan, kötü hava şartlarından ve bu köprünün altından kurtarıp sınır dışı işlemlerini hızla tamamlayarak yasalarımız çerçevesinde ABD’den çıkarmak için bu işlemleri yaptığımız tesislerimize götürüyoruz” açıklamalarında bulunsa da görüntüler gösteriyor ki Haitililerin can sağlığı ABD polisi tarafından tehlikeye atılıyor.