AB ile Yunanistan sınıra konulan ses topları konusunda anlaşamadı

Yunanistan‘ın göçmenlere yönelik insanlık dışı uygulamaları bitmek bilmiyor. Yunan makamları Türkiye‘den Avrupa‘ya geçmek isteyen mültecilere adeta zulmediyor. Göçmenlere karşı yeni taktikleri de insanlarda sağırlığa neden olabilen ses topları. Tamamen insanlık dışı olan bu yöntemle göçmenlerin Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya geçmeleri engellenecek. Yunanistan’ın tüm insan hakları ihlallerine sessiz kalan Avrupa Birliği, Türkiye sınırına yerleştirilen sağır edici ses toplarına da “tuhaf bir yöntem” demekle yetindi. Yunanistan ise insanlık dışı uygulamasını savundu. AB Komisyonunun iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Yunanistan’ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in Brüksel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, konuyla ilgili soru soruldu. İkili arasında Yunanistan sınır güvenlik birimlerinin Türkiye sınırına konuşlandırdığı ve geçen haftalarda testleri yapılan “ses topu” hakkındaki anlaşmazlık yaşandı.

abd yunanistan ses topu

“Sınırlarınızı korumak için garip bir yöntem”

Ses topunun görüşmede ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine Johansson,  “Bugün bunu konuşmadık. Benim görüşüme göre bu, sınırlarınızı korumak için garip bir yöntem.” diye konuştu. Görev alanında AB sınırlarının korunması da bulunan Johansson’a yanıt veren Yunan bakan ise ses topunu savundu. Mitarakis, uluslararası hukuku ihlal etmeyen teknolojileri kullanabileceklerini belirtti. “Bu, kimseyi tehlike altına sokmadan AB sınırlarını koruyabilir. Yunan polisi ve sahil güvenliğinin sınırlarda ve Ege’de özellikle son 2 yılda insan hayatının korunmasında mükemmel bir geçmişi” dedi.

Yunan Bakan insanlık dışı yöntemi savundu

Yunan bakana ülkesinin ses topu kullanarak AB hukukunu ihlal edip etmediği sorusu soruldu. Bakan ise soruyu şöyle yanıtladı: “Yunan polisini etkileyecek operasyonel konular hakkında konuşmayacağım. Bu operasyonel konuları insan kaçakçılarının eline geçecek bilgilerin dışında tutmak önem taşıyor. Polis, ne yapıyorsa kendi yöntemlerini kullanarak yapmalıdır. Önemli olan şu. Bu tuhaf değil. Asıl mesele şu. Her şey etkili şekilde ve AB mevzuatı dahilinde olmak zorunda. Bazı şeylerin AB mevzuatına uygun olmadığı görüşü varsa bunu tartışmak için gerekli forumlar bulunmaktadır. Eğer istenirse biz de bunun teknik tarafıyla ilgili bilgi sağlayabiliriz. Bu yüzden bugün siyasi seviyede bu konuyu görüşmedik.” Johansson da Yunan bakanın konuşmasının ardından tekrar söz aldı. “Bence bu sınırlarınızı korumak için tuhaf bir yol. Bu, AB Komisyonu tarafından kurulmuş bir şey değil. Bunun temel haklara uygun olduğunu ümit ediyorum. Bu güç netleştirilmeli. Bir ihlal sürecinde değiliz.” yanıtını verdi.