Twitter’ın Fransa direktörüne yargılama

Fransa‘da Twitter ve ülke direktörü Damien Viel, “adalete yardımcı olmayarak kamuya hakarette suç ortaklığı yaptıkları” gerekçesiyle yargılanıyor. Sosyal medya platformu Twitter, Fransa’da yargıya taşındı. Fransız mahkemesi, valiliğin paylaşımı altına yorum yazan iki kullanıcının bilgilerini savcılıkla paylaşmadığı gerekçesiyle Twitter’ı ve Fransa direktörünü yargıladı. Yvelines Valiliği Mart 2021’de Twitter’dan paylaştığı polisin koronavirüs nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kontrollerini “Nazi uygulamalarına” benzeten iki kullanıcının bilgilerini yetkililerle paylaşmadı. Versay Mahkemesi dün, bu gerekçe ile Twitter ve Diel’i “kamuya hakarette suç ortaklığı yapmaktan” ve “resmi talebe cevap vermeyi reddetmekten” yargıladı.

Savcı Philippe Toccanier, Twitter hakkında “kamu huzurunu, Fransız toplumunun düzgün işleyişini zedeleyen” ve “müsamahanın kaybedildiği asosyal bir ağ” ifadelerini kullandı. Mahkemenin Twitter ve Viel’i azami olan 75 bin avro para cezasına mahkum etmesi talebinde bulundu. Toccanier ayrıca Twitter’ın ana merkezi olan Twitter Inc’in “kasıtlı olarak” ve Fransız yargısı tarafından  talep edilen bilgileri iletmeyi reddettiğini belitti. Bu nedenle yasalara karşı geldiğini öne sürdü.

fransa-twitter-i-kamuya-hakarette-suc-ortakligindan-yargiliyor

Fransa’da Twitter’a yargılama: Kamuya hakarette suç ortaklığı

“Twitter Fransa yargısı yetkisi dışında”

Sanık Direktör Viel ise mahkeme heyetine verdiği savunmada, Twitter Fransa ‘nın veri depolamadığını, kullanıcı verilerinin İrlanda’da bulunan Twitter Inc şirketinde depolanıp işlendiğini ifade etti. “Twitter’ın ekonomik kalkınmasından sorumluyum ve başka hiçbir şey benim sorumluluğumda değil.” Viel, Genel Müdür olmadığını, Ülke Temsilcisi statüsünde olduğunu vurguladı. Viel’in avukatı Karim Beylouni de Savcılığın talep ettiği bilgilerin, Fransa’nın yargı yetkisi dışında bulunan ve iş birliği yapıp yapmama konusunda hür olan Twitter International’ın iyi niyetine bağlı olduğunu açıkladı.

Mahkeme nihai kararını 21 Mart’ta yapılacak duruşmaya erteledi.