Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, Hitler’e benzeten kişiye 10 bin avro ceza

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Adolf Hitler‘e benzetilmesini kaldıramadı. Macron, Adolf Hitler’e benzetildiği afişleri asan Michel-Ange Flori’yi şikayet etti. Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürlerin “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirildiği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Adolf Hitler’e benzetildiği afişleri asan Michel-Ange Flori‘yi yargıya şikayet etti. Macron’un direktifiyle Paris’teki bir hukuk firması, Fransa’nın güneyindeki Var vilayetinde yol üzerinde yer alan, montajla Hitler’e benzetildiği ve “İtaat et, aşı ol!” ifadesinin yer aldığı afişleri hazırlayan Flori’ye “Cumhurbaşkanı’na kamusal alanda hakaret” suçlamasından soruşturma açtı. Flori’nin ifade vermesi bekleniyor. Ülkenin güneyindeki Toulon mahkemesinde görülen davadaki iddianamede Macron‘u karikatürize eden afişin “açık şekilde zarar verme arzusuyla” yapıldığı ifade edilmişti. Afişin sahibi Michel-Ange Flori’nin avukatı karar sonrasında “karikatür hakkının ihlal edildiğini” belirtti.

Fransa-Cumhurbaşkanı-Macron'a-Hitler-montajı

Fransa Cumhurbaşkanı Adolf Hitler’e benzetildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ifade özgürlüğünü ihlal ediyor

Macron kendisini Nazi lideri olarak gösteren afişlerin 4 metreye 3 metre büyüklüğündeki iki ilan panosuna asılması üzerine temmuz ayı sonunda Flori’ye karşı dava açmıştı. Var bölgesinde 600 ilan panosuna sahip olan Flori, bu panoları eserlerini sergilemek için kullanıyor. Flori: “Cumhurbaşkanı ifade özgürlüğünü savunuyor ama o özgürlük kendisine gelince bittiğini düşünüyor” ifadelerini kullandı. Flori ise mahkeme kararını duyduktan sonra tepkisini sosyal medyada paylaştı. Karara inanamadığını ve kararı temyize götüreceğini belirten Flori, “Bugün Toulon’da karikatür özgürlüğü gömülmüştür” diye yazdı.”Bazıları duvarlara yazı yazar. Ben de afiş yapıyorum” diyen Flori, Macron’un dava açmasından sonra iki afiş daha hazırladı. Posterlerden birinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Fransa’nın giyotinle idam edilen son kralı 16’ıncı Louis’e, bir diğerinde de Fransa’yı Hitler’e teslim eden Marshal Petain’e benzetiyor. Fransa’da cumhurbaşkanına hakaret 2013’teki bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında feshedilmişti. Ancak bu suçlama, ifade özgürlüğüne saldırı olarak algılanıyor.

Macron önceki yıllarda İslam karşıtı karikatürleri savunmuştu

Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron  Hazreti Muhammed’i hedef alan karikatürleri savunmuştu. Önceki yıllarda da İslam karşıtı eylemlerin merkezi konumundaki Macron’un, “İslam’ın yapılandırılması gerektiğine” dair açıklamaları tüm dünyadaki Müslümanların tepkisini çekmişti. İslam’ı “bugün dünyanın her yerinde krizde olan bir din” şeklinde niteleyen Macron, “Fransa’daki Müslümanlar’ın ayrılıkçı fikirleri savunan bir ideolojilerinin olduğunu” ileri sürerek İslam dinini hedef göstermişti.