Macron yönetimi kümes hayvanlarının İslami kurallara göre kesilmesini yasakladı

Fransa’da Müslümanlara yapılan baskılar her geçen gün artmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimi, Müslümanlara yönelik bir kısıtlama daha getirdi. Temmuz 2021 tarihinden itibaren ülkedeki kümes hayvanlarının İslami kurallara göre kesilmesinin yasaklanmasına karar verildi. Paris, Lyon ve Evry Camilerinin yöneticileri ise Temmuz 2021’den itibaren kümes hayvanlarının İslami usullere göre kesiminin yasaklanmasına tepki gösterdi.  Fransa‘da resmi helal sertifikası verme yetkisine sahip Paris Camisi Yöneticisi Chems-eddine Hafız, Lyon Camisi Yöneticisi Kamel Kaptane ve Evry Camisi Yöneticisi Halil Meroun, Macron yönetiminin kararıyla ilgili konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaparak konuştu. Açıklamada helal kesime ilişkin Tarım ve Gıda Bakanlığının 23 Kasım 2020 tarihli genelgesini görüşmek üzere toplantı gerçekleştirildiği bildirildi.

Fransa’da camiler karara tepkili

Paris Camisi Yöneticisi Chems-eddine Hafız, Lyon Camisi Yöneticisi Kamel Kaptane ve Evry Camisi Yöneticisi Halil Meroun, yeni çıkarılan genelgeyle ilgili yaptığı açıklamada “kümes hayvanlarının mezbahanelerde öldürüldükleri sırada hayvanların korunmasına yönelik” resmi kontrollerle ilişkili olduğu ifade edildi. Bunun İslami usullere göre havyan kesime uygun şartlar oluşturmadığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, “Ramazana ayı öncesi Müslüman toplumuna gönderilen kötü mesajdır. Bu çerçevede Temmuz 2021’den itibaren kümes hayvanlarının helal kesimi yasak olacak.” değerlendirmesi yapıldı.

Fransa Macron yönetimi

“Din özgürlüğü kısıtlanıyor”

Camilerin yöneticilerinin bu konuyla ilgili endişelerini açıkça ifade etti. Yapılan açıklamada İçişleri ile Tarım ve Gıda Bakanlığına ilettikleri ancak olumlu sonuca ulaşılmadığı belirtildi. “Bu önlemler dinin özgürce yaşanmasının önünde ciddi engeldir. Cami yöneticileri bu temel hakkı yeniden tesis etmek için tüm yasal işlemleri yürütmek istiyor.” diye konuşuldu. Açıklamada, cami yöneticilerinin Fransa’daki Yahudi toplumuyla da bu konuyu görüştüğü bildirildi. Bu uygulamanın, Müslümanlara dini usullerine göre et yemeyi garantilemediği ifade edildi. Cami yöneticilerinin Tarım ve Gıda Bakanı’nı ivedi şekilde görüşmeyi kabul etmeye çağırdığı belirtildi. Öte yandan Fransız Müslüman Tüketiciler Birliği de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlığın kararının “helal kesime yasağı” olarak yorumlanmayacağı savunuldu. Açıklamada, bakanlığın kararı sonrası da elektroşoksuz hala helal kesimin mümkün olduğuna değinildi. Ancak helal kesim ile ilgili şartların ağırlaştırıldığını, bunun da helal kesim yapacak firmalar için daha çok ekonomik gider anlamına geleceği kaydedildi.