İsviçre’de yapılan referandum sonucunda, Müslümanların burka giymesi yasaklandı

İsviçre‘de ülke genelinde bir referandum yapıldı. Yapılan referandumda, aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi üyelerinin de içinde olduğu “Egerkinger Komitee” adlı grup da katıldı. Yapılan referandum sonucunda Müslümanların nikap ya da burka giymesi yasaklandı.  Referanduma katılan seçmenlerin %52’si “Yüzü tamamen örtme (peçe) yasağına evet” inisiyatifini kabul etti. 8,6 milyon nüfuslu İsviçre’de, halkın sadece %5’ini oluşturan Müslümanlar, bir yasakla daha karşı karşıya geldi. Yapılan referandumda, 5,5 milyona yakın seçmenin olduğu İsviçre’de, oy veren kişi sayısı 2 milyonu geçti. Müslümanların nikap ya da burka giymesi yasaklanan İsviçre’de, aynı zamanda Covid-19 salgını nedeniyle, kamusal alanlarda maske takmak da zorunlu hale getirilmişti. Bu inisiyatife aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) üyelerinin de dahil olduğu “Egerkinger Komitee” adlı grup öncülük etti. Ülke genelinde yapılan referandumda peçe yasağı için vatandaşlardan “evet” oyu vermeleri talep edildi. İsviçre Federal Konseyi ve Parlamentosu da  “Yüzü tamamen örtme (peçe) yasağına evet” inisiyatifi için seçmenlere, reddetme önerisinde bulundu. Halk, hükümetin bu önerisine kulak asmadı ve “Yüzü tamamen örtme (peçe) yasağına evet” inisiyatifi %52 oyla kabul edildi. Yasağa karşı “hayır” diyen halk ise %48 olarak hesaplandı. Bu sonuçların resmi olmadığı görüldü.

Minare yapımına da karşı çıkmışlardı

Luzern Üniversitesi bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmaya göre, İsviçre’de sadece 30 kişinin nikap giydiği görülüyor. Ülkede, burka kullanan insan olmadığı da belirtiliyor. İsviçre’de hükümeti, peçe (nikap) takan Müslümanların çok az olması ve bu kararın turizmi olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle inisiyatife karşı olduğunu belirtmişti. İsviçre’de yaşayan Müslümanların genelini Türk, Boşnak ve Kosovalıların oluşturduğu görülüyor. Müslüman Arapların fazla olmasıyla dikkat çeken başka bir yer de, ikinci büyük kent Cenevre olarak biliniyor. Arap turistlerin tatil yapmak için çoğunlukla tercih ettiği İsviçre, aynı zamanda zengin Körfez ülkeler arasında yer almasıyla dikkat çekiyor. İsviçre ayrıca, zengin Körfez ülkelerinden Arap turistlerin tatil için yoğunlukla tercih ettiği ülke olarak biliniyor. Ülkede 2009’da yapılan referandum sonucu, halkın yüzde 57,5’i yeni minare yapımına karşı oy kullanmıştı.

E-Kimlik Yasası kabul edilmedi

Diğer yandan, yapılan referandumda oylanan bir başka konu ise E-Kimlik Yasası oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, seçmenin %63,9’unun verdiği hayır oyuyla Federal Elektronik Kimlik Hizmetleri Yasası (E-Kimlik Yasası) kabul edilmedi. İsviçre’de önergeler, 100 bin imza toplandığı takdirde önce halka sunuluyor. Yapılan referandumda, halkın önergeyi onaylamasıyla önergeler doğrudan yürürlüğe giriyor. Ülke doğrudan demokrasiyle yönetiliyor.

müslümanlık yasaklar isviçre