İsveç, ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan‘ın Kuran yakma provokasyonuna izin verdi. İsveç’in 5 bölgesinde cami yakınında Kur’an-ı Kerim yakmak için gösteri düzenlemek isteyen Danimarkalı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’a izin verildi. İslam düşmanı Paludan, 12-13 Mayıs’ta başkent Stockholm’de Müslümanların kalabalık yaşadığı Hallunda ve Husby mahallelerinin yanı sıra Göteborg, Boras, Trollhattan kentlerinde de Kur’an-ı Kerim yakmak için gösteri izni istemişti. Gösteri iznini onaylayan polis, karşı göstericilerin de olay çıkarmaması için uyarıda bulundu. Paludan, 2017 yılından beri İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim yakıyor. Çirkin eylemini özellikle Müslümanların yoğun olarak yaşadığı mahallelerde gerçekleştiriyor. Bu duruma tepki veren Müslümanlar ise karşısında polisi buluyor.  Göteborg Üniversitesi Siyasi Bilim Uzmanı Profesör Bo Rothstein, Expressen gazetesi için kaleme aldığı makalede, Kur’an-ı Kerim gibi özel kitapların yakılmasının ifade özgürlüğüne girmediğini ve evrensel bir suç olması gerektiğini belirtti. Nazi Almanya’sında 1933’te, “Kitap yakma şenliği” adı altında 25 bin kitabın yakılmasına atıfta bulunan ve o günden sonra kitapların toplu yakılmasına Avrupa’da siyasi yasak geldiğini hatırlatan Rothstein, Kur’an-ı Kerim’in de yakılmasının bu yasaya dahil edilmesini istedi.

rasmus-paludan-kurani-kerim

İsveç, Kur’an-ı Kerim yakmayan isteyen Rasmus Paludan’a izin verdi

2017’den beri Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam ediyor

Danimarka ve İsveç vatandaşlığı bulunan Rasmus Paludan, Danimarka’nın çeşitli şehirlerinde 2017’den beri Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarında bulunuyor. 2021’de ramazan boyunca Müslümanların yoğun yaşadığı mahalleler ve camilerin yakınlarında polis korumasında provokasyonlarına devam eden Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç’in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde de söz konusu provokasyonlarını sürdürmüştü. Paludan’ın durdurulmasını isteyen göstericiler de yollarda lastikleri ateşe vermiş, çıkan olaylarda 104 polis ve 14 gösterici yaralanmış, 20 polis aracı yakılmıştı.

“Müslümanlar Danimarka’dan gitsin”

Stram Kurs Partisi Müslümanların gitmesi isteğini, “Diğer ülkeler Müslüman kültürüyle zenginleştirileceklerse buyursunlar, bizi ilgilendirmez ancak bize göre 40 yıldan fazla bir süredir devam eden mutsuz bir evlilikten sonra acilen boşanmak lazım.” sözleriyle açıkladı. “Bir Türk ailesini gönderdiğimiz zaman, uğranacak zarar çok sınırlıdır çünkü Türklerin kendilerini orada evlerinde hissedebilecekleri başka bir ülke -Türkiye- var. Orada Türkçe konuşuyorlar. Kültürleri ve dinleri aynı. Bu şekilde, Müslümanlar da birçoğunun açıkça nefret ettiği Danimarka yaşam tarzından mustarip olmazlar. Aslında boşanma, kolayca ayrı ayrı mutlu olabilecek tüm taraflar için en iyisidir. Ve elbette boşanmada, taşınan yabancılar olmalı. Danimarkalıların gidecek başka bir ülkesi yok. Biz Danimarka’yı önceki nesillerden miras aldık ve birçoğunu, savunduğumuz her şeyi hor gören yabancı ülkelerden gelmiş insanlara verme hakkımız yok. Aksine Danimarka’yı atalarımızdan aldığımız gibi, aynı güvenli durumda, torunlarımıza bırakma sorumluluğumuz var.” diyerek Müslümanlar hakkında nefret söylemlerinde bulunmuştu.