İngiltere’de Müslüman bakan inancı sebebiyle görevden alındı

İngiltere’de Müslümanlar hedef  alınmaya devam ediyor. Nusrat Ghani, Müslüman olmasının meslektaşlarını rahatsız ettiği için bakanlık görevinden alındığını belirtti. Ghani, Şubat 2020’de havacılık ve denizcilik ulaşımından sorumlu devlet bakanlığı görevinden alınmasıyla ilgili açıklama yaptı:

“Kabine değişikliği sonrası parti grubu liderleriyle yapılan toplantıda beni kovma kararının arkasındaki düşüncenin ne ve değişiklikle ilgili 10 Numara’da (Başbakanlık) ismim geçtiğinde ruh halinin nasıl olduğunu sordum. Başbakanlıktaki kabine değişikliği toplantısında Müslümanlığımın bir mesele olarak gündeme getirildiği, Müslüman kadın bakan konumumun meslektaşlarımı rahatsız ettiği ve partiyi İslamofobi iddialarına karşı yeterince savunmadığım için sadık olmadığıma dair endişeler olduğu söylendi.”

İngiltere'de Müslüman bakan

İngiltere’de Müslüman bakan inancı sebebiyle görevden alındı

“Kariyer ile itibarımın yok edileceği konusunda uyarıldım”

Kendisini aşağılanmış ve güçsüz hissettiğini belirten Nusrat Ghani, konuyu gündeme getirmeye devam etmesi durumunda meslektaşları tarafından dışlanacağı ve kariyeri ile itibarının yok edileceği konusunda uyarıldığını, bunun üzerine sessiz kaldığını iddia etti. O zamandan beri milletvekili olmaya devam etmek isteyip istemediğini düşündüğünü kaydeden Ghani, “Bunun partiye olan inancımı sarsmadığını iddia etmeyeceğim.” ifadesini kullandı. Boris Johnson’ın göreve gelmesinin ardından kabine dışı kaldı. Ghani’ni açıklamaları, Başbakan Boris Johnson karşıtı vekillere bakanlar ve danışmanlar tarafından şantaj yapıldığı iddiasının ardından geldi. Başbakanlıkta COVID-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği partiler nedeniyle Johnson’ı ilk eleştiren Muhafazakar milletvekili arasında yer alan William Wragg, 20 Ocak’ta yaptığı açıklamada, milletvekillerinin seçim bölgelerinden devlet fonlarının geri çekilmekle tehdit edildiğini vurgulamıştı.

Müslüman Bakan tehdit edildi

Sözcünün açıklamalarına yanıt veren Ghani, Johnson’ın kendisine “bu meseleye dahil olmayacağını” yazdığını açıkladı. Parti içi şikayet sürecini kullanmasını önerdiğini ifade etti. Başbakanlık’ta kabine değişikliği toplantılarında söylenenlerle ilgili kendisine aktarılan sözlerin Muhafazakar Parti mensupları tarafından söylenip söylenmediğini dahi bilmediğini vurguladı. Hükümet içinde olan bir meseleyi parti içerisine taşımadığını ifade etti: “İstediğim tek şey hükümetin bunu ciddiye alması. Düzgün bir şekilde soruşturması ve başka hiçbir meslektaşımın buna katlanmak zorunda kalmamasını sağlamaktı.”