Fransız askerleri Macron’a tehdit mektubu gönderdi

Fransa’da yaklaşık 20 general, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulundu ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik bir uyarı mektubu yayınladı. Fransız askerlerinin gönderdiği mektupta “Artık ağırdan almaya vakit kalmadı, aksi takdirde bu büyüyen kaosu yarın iç savaş sonlandıracak ve sizin sorumlu olacağınız binlerce ölüm meydana gelecek” ifadeleri yer aldı. 20 general, 100 kadar subay ile 1000’den fazla askerin imzası bulunan mektup, aşırı sağcı Valeurs Actuelles adlı sitede yayımlandı. Hükümete vatanperverliği savunma çağrısı yapıldı. Mektupta Fransa’nın çok sayıda tehdit altında olduğu iddia edildi. Ülkeyi tehdit eden çözülmenin kınanması gerektiği söylendi. Mektupta, ırkçılık karşıtı bir ayrımcılıkla vatan topraklarında huzursuzluk ve topluluklar arasında nefret oluşturulduğu belirtildi. “Irkçılık” ve “dekolonizasyon” gibi terimlerle ırkçı bir savaş istendiği öne sürüldü.

Fransız askerlerinden tehdit

Fransız askerlerinden Macron’a iç savaş uyarısı

“Tehlikeler büyüyor, her geçen gün şiddet artıyor”

Mektupta ırkçılık ve dekolonizasyon gibi terimleri kullananların, Fransa’nın geleneklerini, kültürünü hor gördüğü ve geçmişinden uzaklaştırarak ülkenin dağıldığını görmek istediği savunuldu. İslamcılık ve banliyölerin ayrımcılık ve bölünmeye yol açtığı söylendi. Ayrıca yetkililerin, polisleri gösterilerde paravan ve günah keçisi olarak kullandıkları ve insanların sadece verilen emirleri yerine getiren polisleri tehdit ettiği aktarıldı. Mektupta “Tehlikeler büyüyor, her geçen gün şiddet artıyor” ifadeleri yer aldı. Öte yandan yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiği belirtildi. “Artık ağırdan almaya vakit kalmadı, aksi takdirde bu büyüyen kaosu yarın iç savaş sonlandıracak ve sizin sorumlu olacağınız binlerce ölüm meydana gelecek.”

Fransa’da ayrımcılık giderek artıyor

Fransa’da Müslümanları hedef alan tasarı onlara hayatı daha da zorlaştırıyor. İslam karşıtı yasa tasarısı hayata geçirilirse, kamuya açık alanlarda başörtüsü takılması kısıtlanacak. Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanı denetim altına alınacak. 3 yaşından büyük çocukların evde eğitim almasının önüne geçilecek. Dini veya başka sebeplerle hastaların doktorlarını cinsiyete göre tercih etmesi yasaklanacak. Ulusal Meclis’te kabul edilen ayrılıkçı tasarı 30 Mart’ta Senato’da görüşülecek. Kısacası Fransa’da yaşayan Müslümanların zaten zor olan hayatları daha da zorlaştırılacak. Müslümanlar söz konusu olduğunda Fransa’da insan hakları, demokrasi ve özgürlükten bahsetmek tarih oluyor. Ülkede Müslümanlara uygulanan kısıtlamalar dünyanın dört bir yanından tepki çekse de Macron yönetimi İslam karşıtlığından vazgeçmiyor. Fransız siyasetçilerin Müslümanlara yönelik nefret söylemleri ise ülkedeki kargaşayı daha da tırmandırıyor.