Daha önce ‘İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele’ ilan etmiş bulunan Macron, dün yeni bir önlem paketi de açıkladı.

Evde eğitimle ilgili kısıtlamalar, kamu görevlilerini dini gerekçelerle taciz edenlere daha sert cezalar içeren yeni yasa tasarısına göre her çocuğa bir kimlik numarası verilecek ve bu numara üzerinden çocukların okula devam edip etmedikleri takip edilecek. Yasayı ihlal eden ebeveynler, altı aya kadar hapis ve büyük para cezalarına çarptırılacak.

Tasarıda bir kişinin özel bilgilerinin ona zarar vermek isteyen kişilerce yerinin saptanmasına izin verecek şekilde paylaşılması da suç haline getirildi.

16 Ekim’de okulun önünde kafası kesilen tarih öğretmeni Samuel Paty, öldürülmeden önce internette bir nefret kampanyasının hedefi olmuştu.

Çocuklarımızı İslamcıların pençesinden kurtarmalıyız

İçişleri Bakanı Darmanin’in Le Figaro’ya demecinde “Çocuklarımızı İslamcıların pençesinden kurtarmalıyız” diye takdim ettiği tasarı, 9 Aralık’ta kabinede ele alınacak.

Fransa’da devletin laikliği, ülkenin ulusal kimliğinin merkezinde yer alıyor. Okullarda ve diğer kamusal alanlarda ifade özgürlüğü bu kapsamda değerlendiriliyor. Belli bir dinle ilgili hissiyatı rencide etmemek gerekçesiyle ifade özgürlüğünü kısıtlama girişimi, ulusal birliğe zarar veren eylem olarak görülüyor.