Fransa’da İmamlar Konseyi kuruldu

Fransa’da kurulan İmamlar Konseyi, Paris Camii yetkilileri ile Fransa İslam Konseyi arasında tartışmalara yol açtı. Devlet tarafından desteklenen ancak bazı grupların karşı çıktığı İmamlar Konseyi Fransa’da kuruldu. Paris Camii ve 3 Müslüman Federasyonu tarafından kurulan konsey ülkedeki Müslümanların ikiye bölünmesine sebep oldu. Konsey, imamların eğitiminde önemli rol oynayacak. İmamlık yapmak isteyenlerin konseyin onayını alması gerekecek. Fransa İslam Konseyi, Paris Camiii ve bazı kuruluşların, hükümetin de desteğiyle Fransa’da İmamlar Konseyi’ni kurmasını kınadı. Aralarında Türk kuruluşlarının da bulunduğu önemli sayıda Müslüman derneği bu oluşuma karşı çıkıyor. Kuruluşlar, Fransa’da görev yapacak imamların eğitiminde sadece İmamlar Konseyi’nin söz sahibi olamayacağı görüşünü dile getiriyor. Konseyin Fransa İslam Konseyi bünyesinde kurulması planlanmıştı Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı İbrahim Alcı, başlangıçta, İmamlar Konseyi’nin, Fransa İslam Konseyi bünyesinde kurulmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

fransa-da-iamamlar-konseyi-kuruldu

Fransa’da İmamlar Konseyi kuruldu

Fransa’da kurulan İmamlar Konseyi camilerde görev yapacak imamları eğitecek!

Türk Müslüman derneklerinin, İslam’ın Fransa değerleri ile uyumlu olması amacıyla hazırlandığı iddia edilen “İslami Prensipler Tüzüğü”nü imzalamadığını hatırlattı ve bunun koz olarak kullanıldığını dile getirdi. Alcı, Fransa’da İmamlar Konseyi’nin kurulmasını kınadıklarını söyledi. “İmamlara statü kazandırılacak” Paris Camii Yöneticisi ise İmamlar Konseyi ile imamlara statü kazandırılacağını savundu. Fransa Hükümeti, geçen yıl, yabancı ülkelerin Fransa’daki Müslüman vatandaşlar üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Ulusal İmamlar Konseyi kurulması önerisini getirmişti. Ülkedeki önemli sayıda Müslüman derneğinin, hükümetin de teşvik ettiği bu girişime karşı çıktığı biliniyor. Bu kuruluşların arasında Türk dernekleri de bulunuyor. Bu dernek ve kuruluşlar, ülkede görev yapacak imamların eğitiminde sadece bu kurumun söz sahibi olamayacağı görüşünü dile getiriyor.

Fransa’da İmamlar Konseyi’nin kurulması eleştiriliyor

Hükümet, geçen yıl, yabancı ülkelerin Fransa’daki Müslüman vatandaşlar üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Ulusal İmamlar Konseyi kurulması önerisini getirmişti. Türk Müslüman birlikleri karşı çıkmıştı
Fransa’daki Türk Müslüman birlikleri, bu yıl başında Cumhurbaşkanı François Macron’un ülkedeki ‘ayrılıkçılık ve aşırılıklarla” mücadele planı kapsamında ülkedeki Müslüman grupların imzalamasını istediği ‘İslami Prensipler Tüzüğü”nü kabul etmemişti. Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF), Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ile “İnanç ve Uygulama” adlı federasyonun ortak açıklamasında ise, söz konusu tüzüğe ilişkin “Metindeki bazı açıklamalar Müslümanların onurunu zedeliyor, Müslümanları suçlayan ve ötekileştiren nitelikte.” ifadesi kullanılmıştı. Açıklamada, Fransa’da İmamlar Konseyi’nin meşruiyetinin, Müslüman toplumu tarafından kabul edip edilmeyeceğine bağlı olduğu kaydedilmişti.