Eric Zemmour  yine İslam ve göç karşıtlığı ile gündemde

Yazar Eric Zemmour ile Fransız siyasetinin tecrübeli ismi Luc Mélenchon arasındaki tartışmaya, “İslam ve göç” konusu damgasını vurdu. 2022 Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7 ay kala Fransa siyasetinin iki tartışmacı ismi, radikal sol lider Jean Luc Mélenchon ile İslam ve göçmen karşıtı söylemleri sayesinde oylarını arttıran aşırı sağcı Eric Zemmour’un katıldığı tartışma programı, “ideolojik atışmaya” dönüştü. Tamamen karşıt iki ayrı görüşün en önemli temsilcilerinin katıldığı tartışma programı, Fransa’da son yıllarda yaşanan toplumsal kırılmayı da gözler önüne serdi. Fransızlar’ı ekrana kilitleyen tartışmayı, geç saatlere kadar sürmesine rağmen yaklaşık 4 milyon kişi izledi. Fransa’da seçim kampanyaları resmen başlamasa da anketlerde birçok adayı sollayarak yüzde 10’un üzerinde oy toplayacağı tahmin edilen yazar Zemmour ile Fransız siyasetinin tecrübeli ismi Mélenchon arasındaki tartışmaya, “İslam ve göç” konusu damgasını vurdu.

Eric-Zemmour-İslam-ve-göçmen-karşıtı-söylemleri-ile-oylarını-arttırıyor

Eric Zemmour, İslam ve göçmen karşıtı söylemleri ile oylarını arttırıyor

 “İslam, Fransa ile bağdaşmayan bir dindir.”

Tartışmaya sert bir üslupla başlayan siyasetçi Mélenchon, “Fransa, tarihinin en zor sosyal ve ekonomik krizlerden geçiyor. Önümüzde iklim gibi devasa bir sorun da var. Siz de bu iki önemli konu dururken, kafanızı Müslümanlar’ı ülkeden atmaya takmışsınız. Bay Zemmour, siz ırkçılıktan yargılandınız. Tescilli bir ırkçısınız. Bu bodur vizyonunuzla Fransa için bir tehlikesiniz. Ama size geçit vermeyecek insanların sayısı çok. Müslümanları kovamayacaksınız. Onları dinleri ve ülkeleri Fransa arasında seçim yapmaya zorlayamayacaksınız” dedi. Yazar Eric Zemmour ise Mélenchon’a, “İslam, Cumhuriyet’le bağdaşan bir din değildir. İslam siyasi bir dindir. İnananların iç dünyasıyla değil, toplumsal ve siyasi normlarla ilgilenir. İslam, medeni kanunla yarışan, Fransa ile bağdaşmayan bir dindir” karşılığını verdi.

 Artan suç oranlarını Müslüman yoğunluğu ile ilişkilendirdi

Zemmour, Müslüman göçmenlerin yoğun olduğu banliyölerde suç oranlarının artmasının bir tesadüf olmadığını öne sürerek, “Bana göre artan suç ortamı, adi suç kapsamında değil, bir cihattır. Bize karşı yürütülen bir medeniyet savaşıdır, bir yağma savaşıdır, bir tecavüz savaşıdır, bir cinayet savaşıdır” yanıtını verdi. Mélenchon ise Zemmour’a, “Artan suç oranı yoksulluk yüzündendir. Pandemi kriziyle bu durum daha da ciddi bir hal aldı. Fransa zengin bir ülke ama insanları yoksul. Asıl sorunu burada aramak lazım”ifadelerini dile getirdi.