Fransa’da Müslümanları hedef alan yasa tasarısı onaylandı

Fransa‘da Müslümanları hedef alan ve bu nedenle de eleştirilen İslam karşıtı üzerine kurulu olarak bilinen yasa tasarısı Ulusal Meclis’te kabul edildi. Alınan kararla, Fransa’da Müslümanların hayatına her alanda sınırlamalar getirilmesi öngörülüyor. Fransa, Müslümanları hedef alan yasa tasarısından geri adım atmıyor. Parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis, herkesin tepki gösterdiği tasarıyı 151’e karşı 347 oyla kabul etti. Cumhurbaşkanı Macron tasarıyı 2 Ekim’de sözde “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele” diye tanıtmıştı. Fakat gelen tepkiler üzerine tasarının adı “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler” olarak değiştirildi. Herkes tarafından tepki çeken yasa tasarısı çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve ayrılıkçı yasa tasarısı mağdurları ile insan hakları savunucuları, ülkedeki İslamofobiyi protesto etti.

Fransa’da Müslümanları hedef alan tasarının adı değişti fakat içeriği hâlâ aynı

Fransa’da Müslümanları hedef alan tasarının adı değişse de içeriği ne yazık ki değişmedi. Macron’un partisinin desteğiyle Ulusal Meclis’te kabul edilen tasarının adı değişse de içeriği değişmedi. 70 maddelik yasa tasarısı, ülkedeki Müslümanların hayatının neredeyse her alanına müdahale edilmesini öngörüyor. Kamuya açık yerlerde başörtüsü takılması, çocukların evde eğitim alması, doktor tercihi bile kısıtlanıyor. Camiler ve bu camilerin idaresinden sorumlu derneklere yönelik müdahale çabası da dikkat çekiyor.

Fransa’da Müslümanları hedef alan tasarı onlara hayatı daha da zorlaştırıyor

Fransa’da Müslümanları hedef alan tasarı onlara hayatı daha da zorlaştıracak. İslam karşıtı yasa tasarısı hayata geçirilirse, kamuya açık alanlarda başörtüsü takılması kısıtlanacak. Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanı denetim altına alınacak. 3 yaşından büyük çocukların evde eğitim almasının önüne geçilecek. Dini veya başka sebeplerle hastaların doktorlarını cinsiyete göre tercih etmesi yasaklanacak. Ulusal Meclis’te kabul edilen ayrılıkçı tasarı 30 Mart’ta Senato’da görüşülecek. Kısacası Fransa’da yaşayan Müslümanların zaten zor olan hayatları daha da zorlaştırılacak. Müslümanlar söz konusu olduğunda Fransa’da insan hakları, demokrasi ve özgürlükten bahsetmek tarih oluyor. Ülkede Müslümanlara uygulanan kısıtlamalar dünyanın dört bir yanından tepki çekse de Macron yönetimi İslam karşıtlığından vazgeçmiyor. Fransız siyasetçilerin Müslümanlara yönelik nefret söylemleri ise ülkedeki kargaşayı daha da tırmandırıyor.

fransızlar macron güven