Fransa’da Senato Müslümanlara yönelik yasakları genişletti

 

Fransa, İslam karşıtı uygulamalarla gündemden düşmüyor. Bu kez çerçeveyi daha da genişleten ülke, “siyasal İslam” ve “İslamcı ayrılıkçılıkla” mücadele adı altında Müslümanlara daha da baskı uygulayacak. Fransa’da merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) çoğunlukta olduğu Senato, sağcı senatörlerin önerisiyle ayrılıkçı yasa tasarısına Müslümanlara ve özellikle başörtülü kadınlara yönelik daha da “kısıtlayıcı” maddeler ekledi. İslam karşıtlığına yasal zemin kazandıracağı gerekçesiyle eleştirilen tasarıda Müslümanlara yönelik yasaklar genişletildi. İslam karşıtı tasarı, Ulusal Meclis’in ardından Senato’da 109’a karşı 208 oyla kabul edildi. Tasarı ikinci kez Meclis’te oylanacak. Tasarı çerçevesinde Senato’da yapılan tartışmaların merkezinde ise başörtüsü yer alıyor. Senato’da tasarıya, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kız çocuklarının kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını, havuzlarda tesettür mayo giyilmesini yasaklayan maddelerin eklenmesine karar verildi.

Fransa Senato Müslüman

Fransa’da Senato Müslümanlara yönelik yasakları genişletti

Müslümanlara yönelik baskılar artıyor

Senato’da tasarıya eklenmesine karar verilen diğer maddeler ise şöyle: “Belediye başkanlarına belediyedeki nikah merasimlerinde Fransa ile Avrupa Birliği (AB) bayrağı dışındaki yabancı ülkelerin bayraklarını bulundurmayı yasaklama yetkisi verilecek. Resmi spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanacak. Ülkede yaşayan ve “Cumhuriyet’in ilkelerine açık şekilde karşı çıkan” yabancılara oturum belgesi verilmeyecek veya yenilenmeyecek. Üniversite koridorlarında ibadet yasaklanacak.” Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in Strasbourg Belediyesinin kentte Fransa İslam Toplumu Milli Görüşe (CIMG) bağlı Eyüp Sultan Camisi’nin inşaatı için para yardımı kararına ve CIMG’nin Albertville özel okul açmasına karşı çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un isteğiyle tasarıya Senato’da iki madde eklendi. Bu iki madde, belediyelere ibadethanelere yapılacak maddi yardımların valilere 3 ay önceden bildirilmesi zorunluluğu getiriyor ve valilere Fransa’ya “düşman” yabancı ülkelerin desteklediği özel okulların açılmasını engelleme yetkisi veriyor.

“Yasa tasarısı, toplumları hedef alan ve otoriter bir tasarıdır.”

Fransa’da sosyoloji alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Science Po Aix-en-Provence Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raphael Liogier, konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. “Ayrılıkçı yasa tasarısı, Fransız devletinin cumhuriyet prensiplerinden ayrışmasıdır. Bu tasarı, bizi cumhuriyetten uzaklaştırıyor.” diye konuştu. Liogier, tasarıyla dinlerin ve özellikle İslam’ın “Fransa Cumhuriyeti’yle” sorunu olmadığını göstermesi gerektiğini belirtti. Senato’da kabul edilen maddelere tepki vererek şunları söyledi: “Yasa tasarısı, toplumları hedef alan ve otoriter bir tasarıdır. Devlet demokrasiden çıktı. Demokrasi sadece çoğunluk olmak anlamına gelmiyor aynı zamanda azınlıklara zulmetmemektir. Keyfi bir şekilde alınan kurallara göre davranmayanlara zulmediliyor. Havuza sebebi ne olursa olsun istediği mayo ile gelmesini yasaklamak keyfi karardır. Genç kızların sokaklarda ve kamuya açık alanlarda başörtüsünü takmasını yasaklamak skandaldır. Bu, cumhuriyetin prensiplerine, anayasaya ve kamusal özgürlüklere aykırıdır.”