Fransa’da Müslüman kadınların seçim görevlisi yapılması tartışma yarattı

Fransa’da Müslümanlara yapılan ayrımcılık devam ediyor. Ülkede 20 Haziran’da bölgesel ve vilayetler seçiminin ilk turu yapıldı. Seçim döneminde bazı seçim görevlilerinin başörtülü olması tartışmalara neden oldu. Ile-de-France bölgesindeki Vitry-sur-Seine kentinde Avrupa Ekolojisi-Yeşiller (EELV) Partisi’nin Müslüman meclis üyesi Rachida Kabbouri, Val-de-Marne şehrinde seçim bürosu başkanı olarak göreve başladı. Ancak Kabbouri’nin başörtülü olması nedeniyle şikayetler yapıldı. Val-de-Marne Valiliği, Müslüman kadının görevini değiştirdi. Kabbouri, sandık görevlisi olarak çalışmaya devam etti. Valilik konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, Müslüman kadının görev değişikliğine gerekçe olarak Fransız seçim yasalarına uymadığı gösterildi. Seçim bürosu başkanlarının devleti temsil ettikleri ve “tarafsızlık” ilkesine tabi olmaları gerektiği söylendi. Bu nedenle de Müslüman meclis üyesi Rachida Kabbouri’nin görevinin değiştirildiği belirtildi.

Fransa'da Müslüman kadin

Fransa’da Müslüman kadınların seçim görevlisi olması tartışmalara neden oldu

Fransa’da Müslüman kadının görevine son verildi

Fransa’da Müslüman genç kadın Kabbouri, konuyla ilgili Le Parisien gazetesine açıklamalarda bulundu. Genç kadın ağlayacak kadar adaletsizlik ve dışlanmış hissettiğini dile getirdi. Kabbouri, bu durumu hiç beklemediğini ve kendisini derinden etkilediğini söyledi. Ayrıca sandık başında çalışırken de bir kadının kendisine “İslamcı” dediğini ve hakaret ettiğini söyledi. Diğer yandan, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) Ile-de-France bölgesi adayı Jordan Bardella’nın bölgesel seçimlerin ilk turunda oy vermek için gittiği Saint-Denis kentinde, başörtülü bir sandık görevlisi tarafından karşılanması medyada da geniş yer buldu.

Fransa’da Müslüman kadına yapılan ırkçılığa Belediye Başkanı tepki verdi

Saint-Denis Belediye Başkanı Mathieu Hanotin de Müslüman kadına yönelik yapılan ayrımcılığa tepki gösterdi. Hanotin, Twitter üzerinden açıklama yaptı. Sandık görevlilerinin başörtü veya herhangi bir dini aidiyet belirten kıyafet giyebileceklerini ve simge takabileceklerini söyledi. Hanotin, seçim bürosunda tarafsızlık ilkesinin dini değil siyasi tarafsızlık gerektirdiğini belirtti. Saint-Denis Belediye Başkanı, Fransa’da Müslüman sandık görevlilerinin varlığını gayrimeşru ve skandal bulanlara da şöyle cevap verdi. Hanotin, “Demokrasimizde asıl yeri olmayan şey, seçimlerin uygun şekilde yürütülmesine katkıda bulunan başörtülü bir kadın değil aksine, İslam‘ı veya başka bir dini damgalamak için ‘laiklik bayrağını’ sallamaktan ibaret olan bu (tarz) söylemlerdir.” diye konuştu.