Fransa’da Müslüman Belediye Başkanı’nın kazandığı seçim iptal edildi

Fransa’da Müslüman Belediye Başkanı‘nın kazandığı seçim iptal edildi. 2020 yılında Başkent Paris’in banliyölerinden Trappes’te Belediye Başkanlığı seçimleri yapıldı. Seçimlere katılan Müslüman Ali Rabeh, belediye başkanı seçildi. Ancak Danıştay, “kural dışı seçim propagandası yaptığı” gerekçesiyle Rabeh’in kazandığı seçimleri iptal etti. Le Parisien’in haberine göre, seçimlerin 28 Haziran 2020’deki ikinci turundan 3 ay kadar önce Müslüman Ali Rabeh’in başkanı olduğu ortaya çıktı. “Coeur de Trappes” derneği de yardım faaliyetlerinde bulundu. Dernek, maske, gıda paketi ve çocuklar için eğitim setleri dağıttı. Dağıtılan paketlerin bazılarında seçimlerde aday olan Rabeh’in fotoğrafı bulunuyordu. Kentteki muhalefet Trappes Vatandaşları Angajmanı ile Bölgesel Konseyin Başkan Yardımcısı Othman Nasrou’nun başvurusu üzerine Versailles İdari Mahkemesi, şubatta verdiği kararda seçimi iptal etti. Mevcut başkan Rabeh’in adaylığı geçersiz kabul edildi. Rabeh’in mahkemenin kararını temyize götürdüğü Danıştay, seçim kampanyası hesaplarında bildirilmeyen bu promosyonların “kural dışı seçim propagandası olduğunu ve seçim kanununu ihlal ettiğine” hükmetti.

Fransa’da Müslüman başkana tehdit

Danıştay, seçimlerin tekrarlanmasını istedi. Bununla birlikte Rabeh’in adaylığını geçersiz bulmadı ve devletin belediye başkanının seçim masraflarını geri ödemesini istedi. Rabeh, Danıştayın kararıyla kampanyasını tanıdığını ve iyi niyeti gördüğünü açıkladı. En geç 3 ayda yapılacak seçimde de yeniden aday olacağını ifade etti. Nasrou ise Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Danıştayın kararını Trappes sakinlerine bu “ayrılıkçı, iltimaslı ve cumhuriyet karşıtı yönetimden” kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirdi. Rabeh, seçimlerin ikinci turunda oyların yüzde 69,5’ini alarak belediye başkanı olmaya hak kazanmıştı.  Müslüman nüfusun yoğunluğuyla göze çarpan Trappes, şubatta bir lise öğretmeninin “kentin İslamcıların eline düştüğü” iddiasıyla gündeme gelmişti. Belediye başkanı Ali Rabeh, iddialarından sonra ölüm tehditleri almıştı.

Fransa'da Müslüman başkan

Fransa’da Müslüman Belediye Başkanı’nın kazandığı seçim iptal edildi

Fransa’da Müslüman olanların hayatı zorlaşacak

Fransa’da Anayasa Konseyinin Müslümanları hedef alan ve “ayrılıkçılık yasası” olarak bilinen “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasası onaylandı. Yasanın onaylaması toplumun farklı kesimlerinden tepkiyle karşılandı. Ayrılıkçılık Yasasıyla Mücadele Koordinasyonu konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamada, Anayasa Konseyinin “Fransa’nın tüm kurumlarında kangren halini almış İslamofobi’yi kanıtlayan yasayı onayladığı” belirtildi. Ayrıca, Müslümanların temel hak ve özgürlüklerine yönelik açık saldırılar karşısındaki suskunluğa tepki gösterilirken anayasal mekanizmalar üzerinden yasaya karşı mücadele verileceği aktarıldı.