Fransa’da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Ulusal Birlik Partisi lideri Le Pen arasında “kim daha iyi İslam karşıtı” tartışması  yaşandı

Fransa’da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi lideri Le Pen arasında kim daha iyi İslam karşıtı tartışması yaşandı. İçişleri bakanı Darmanin aşırı sağlı lider Le Pen‘i “yeteri kadar İslam karşıtı olmamak”la suçladı. Darmanin Le Pen’e şöyle söyledi: “İslam’a karşı sizden daha sert davranıyorum.” İçişleri Bakanı Darmanin, France 2 kanalındaki tartışma programında, göçmen ve İslam düşmanlığı ile bilinen Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen ile bir araya geldi. Darmanin, “Anlaşılan dinler üzerinde yasa düzenlememeye hazırsınız ve İslam’ın bir sorun teşkil etmediğini söylüyorsunuz. Çok ileri gittiniz. Seçmenleriniz hayal kırıklığı yaşayacak.” diye konuştu. Darmanin, “İslam’da mezhepsel sapma” olduğunu iddia etti. “(İslam’a karşı) Sizden daha sert davranıyorum.” ifadelerini kullandı.

Le Pen İslam’a saldırmayı planlamadığını iddia etti

Le Pen, Darmanin’in kendine yönelttiği suçlama karşısında şaşırdı.  Darmanin’e verdiği cevapta, diğer dinlere olduğu gibi İslam’a da saldırmayı planlamadığını iddia etti. “Fransız değerlerine kuvvetli şekilde bağlıyım, toplanma ve din özgürlüğünü tamamen korumak istiyorum.” diye konuştu. İçişleri Bakanı Darmanin ise Le Pen’in bu itirazını kabul etmedi. “Bir tarafta İslam diğer tarafta Müslüman Kardeşler ve Selefiliğin olduğunu söylememek gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Fransa’da İslamofobi giderek artıyor

Fransa’da İslam karşıtı siyasetçilerin nefret söylemlerinin yanı sıra İslam’ı hedef alan yasa tasarısı da Müslümanları endişeye sürüklüyor. İslam karşıtı tasarı camiler ve bu camilerin idaresinden sorumlu derneklere müdahale etmenin yanı sıra Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanını denetim altına almayı öngörüyor. Öte yandan, Fransa İslam Konseyi (CFCM) hükümetin desteğini alarak “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü”nü hazırladı. Bu tüzüğe birçok Müslüman sivil toplum kuruluş imza attı. Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF), Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ile “İnanç ve Uygulama” adlı kuruluş, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle bu tüzüğü imzalamadı. Tüzükte, “İslam’ın Fransa’nın değerleriyle uyumlu olması, İslam’ın siyasi amaçlar için kullanılmasının reddi, yabancı ülkelerin Fransa’da dinin yaşanmasına müdahale etmemesi ve kadın erkek eşitliği” maddeleri öne çıkıyor. Tüzükte, Fransa’da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırıların “aşırıcı bir azınlık” tarafından gerçekleştirildiği ve bu saldırıların Fransız devleti ve halkıyla bağdaştırılmaması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca tüzük “devletin ırkçı” olduğunu söyleminin iftira atmak olduğunu bildiriyor. Fransa’da çoğu Kuzey Afrikalı ortalama 6 milyon Müslüman yaşıyor. Fransa, Avrupa’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada bulunuyor.