Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi’nin kapatılmasını onayladı

Fransa’da Danıştay, ülkede İslam ve Müslümanlara yönelik ayrımcılıkla mücadele eden kuruluşların başında yer alan “İslamofobi ile Mücadele Kolektifi”nin kapatılmasını onayladı. Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Kolektifi‘nin (CCIF) tasfiyeden sorumlu yetkilisi konuyla ilgili açıklama yaptı. Yetkili, Danıştay’ın CCIF’in kapatılmasını onayladığını dile getirdi. Danıştay’ın kararı kınandı. Bu kararın Fransa’da baskıcılık ve keyfiliğin kurumsallaşmasında önemli bir dönüm noktası olacağı açıklandı. Verilen kararın düşünce suçunun önünü açacağı söylendi. Bundan dolayı endişe duyulduğu belirtildi. CCIF’e karşı tek ve esas şikayetin kurumun İslamofobi tanımı olduğu ifade edildi. “Bu kararını şekli, içeriği ve kapsamı, hukukun üstünlüğüne bağlı tüm sivil toplum üyelerini alarma geçirmeli.” açıklamaları yapıldı. Açıklamada, CCIF’in 17 yıllık mevcudiyetinde bir kere bile resmi makamlar tarafından yargılanmadığı ve suçlanmadığının altı çizildi.

Fransada-islamofobile-mücadele-kolektifi-kapatiliyor

Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Kolektifi kapatılıyor

Macron CCIF’in kapatılması için talimat vermişti

Fransa’da Arap ve Müslüman Dünyası Çalışmaları Enstitüsü Merkezi (IREMAM) Araştırma Direktörü ve siyaset bilimci François Burgat, konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Danıştay’ın kararını, “Fransa’nın yakın tarihine ve yüksek yargı makamlarının siciline kaydedilecek mide bulandırıcı bir gün.” şeklinde değerlendirdi. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 2 Kasım 2020’de Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla ve Bakanlar Kurulunun kararıyla CCIF’nin kapatıldığını belirtmişti. CCIF, ülkedeki faaliyetlerini daha önce durdurmuş ve çalışmalarını yurt dışına taşımıştı. Kapatma kararına itiraz için de 31 Ocak’ta Danıştay’a başvurmuştu.

Fransa’da 2020’de İslam karşıtı saldırılar yüzde 53 arttı

Macron’un İslam düşmanlığı yeni yasa tasarısıyla kendini açık ediyor. Sözde Radikal İslamcılık adı altında Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor. Ülkede İslam karşıtı saldırılar 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı. Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri geçtiğimiz günlerde ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’da saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını belirtti. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydetti. Zekri, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını vurguladı. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. Zekri geçen yıl CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.