Fransa’da İslam karşıtı yasa tartışılacak

Fransa’da İslam karşıtı yasa, anayasaya uygunluğunun denetlenmesi için parlamenterlerce Konseye taşındı. Fransa’da, 23 Temmuz 2021 tarihinde parlamentoda kabul edilen İslam karşıtı yasa, Müslümanları ötekileştirdiği nedeniyle uluslararası insan hakları kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından eleştiriliyor. “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” adlı yasanın iptali için 120 parlamenter yasayı Anayasa Konseyine taşıdı. Fransa Anayasa Konseyinin internet sitesinde konuyla ilgili bilgi verildi. Parlamentoda kabul edilen ve ayrılıkçılık yasası olarak bilinen “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” kanununun anayasaya uygunluğunun denetlenmesi için 60 milletvekili ile 60 senatör Konseye başvurdu. Sağ partiler yasayı “İslamcıların üzerine yeterince gitmediği”, sol partiler ise “Anayasayı ihlal ettiği” gerekçesiyle Anayasa Konseyine taşıyacaklarını daha önce de duyurmuştu.

Fransa’da İslam karşıtı yasanın içeriği

Fransa, Avrupa‘nın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkelerinden birisi. Ancak Fransa’da İslam karşıtı “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” adlı yasa, Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. İslam karşıtı yasa, ev okulu uygulamasını, ailelerin beyanını yeterli bulan sistemden yetkililerin izin verdiği sisteme taşırken kamu görevlilerinin “dini açıdan tarafsızlıklarını” sağlama gibi konular içeriyor. Yasada ayrıca internette işlenen nefret suçlarını cezalandırılacağı bildiriliyor. Öte yandan yasada kamu görevlileri ve öğretmenleri korumayı amaçlayan maddeler bulunuyor. Bunlarla birlikte mekanların finansmanlarının “daha şeffaf” yönetimine ilaveten bekaret sertifikası alması gerektiği ve çok eşlilik ile zorla evliliklerle mücadeleye ile ilgili unsurlar bulunuyor.

Fransa’da İslam karşıtı yasayla saldırılar arttı

Fransa’da İslam karşıtı yasa açıkça Müslümanları hedef alıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un söylemleri ve uygulamaları da bunu açıkça ortaya koyuyor. Nitekim geçtiğimiz aylarda Macron, İslam’ın Cumhuriyet değerlerine uyması için değiştirmesi gerektiğini söylemişti. Macron bu söylemiyle de geri kalmamış, Hz. Muhammed’e (S.A.V)  yönelik hakaret içerikli karikatürleri desteklemişti. Hz. Muhammed’e yönelik karikatürler, Macron’un talimatıyla devlet binalarına yansıtılmıştı. Macron’un bu İslam düşmanı tutumu tüm İslam aleminde büyük tepki toplamıştı. Öte yandan ülkede çıkarılan İslam karşıtı yasa Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor. Çünkü yasa tasarısı açıklandığından bu yana Fransa‘da cami ve mescitlere yönelik saldırılar, kundaklama olayları dahil arttı.

Fransa'da İslam karşıtlığı

Fransa’da İslam karşıtı yasayla saldırılar arttı