Fransa’da “Erdoğan Covid-19 krizini Macron’dan iyi yönetiyor” diyen imam yargılanacak

Fransa’da Müslümanlara yönelik baskılar her geçen gün artıyor. Şimdi de bir imam, sosyal medya paylaşımlarından olayı hedef altında. Fransa’da Farid Slim isimli imam sosyal medya hesabından “aşıları önce Afrika’da deneyelim” diyen doktorları eleştirdi. Erdoğan’ın da Covid-19 (koronavirüs) krizini Macron’dan daha iyi yönettiğini belirtti. Chambery şehrinin valisi ise Farid Slim isimli imama Macron’a yönelik sözleri nedeniyle dava açtı. Slim, Fransa’yı küçük düşürmek ve ülkeye hakaret etmekle suçlandı. Önümüzdeki hafta da hakim karşısına çıkacak. Slim, bir televizyon kanalında 2 doktorun “Aşıları önce Afrika’da deneyelim” sözlerini şöyle eleştirdi. “Batı Afrikalıları ilk kez kobay olarak kullanmıyor. Bu sözler Batı’nın Afrikalıları nasıl gördüğünü gösteriyor” diyerek eleştiriyor. Bu ifadeler için de “Sağlık krizi Fransa’yı vururken Slim, Batı’ya saldırıyor” denildi.

“Macron maske sıkıntısı yaşanan dönemde, göz yaşartıcı gaz sipariş verdi”

Slim, diğer paylaşımında ise Türkiye’de maskelerin ücretsiz olduğuna yönelik bir paylaşımı alıntıladı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Böyle birine sahip oldukları için çok şanslılar” dedi. Paylaşımının devamında ise Fransa’da maske sıkıntısı yaşanırken Cumhurbaşkanı Macron’un, göz yaşartıcı gaz siparişi verdiğini söylüyor. Ve bu nedenle de Macron’u eleştiriyor. Slim’in bu görüşlerine karşılık ise valilik şu ifadeleri kullandı. “Slim, Türk devlet başkanı Sayın Erdoğan’ın altını çizerek ve göz yaşartıcı gazın satın alınması ile kullanımı konusunda yanıltıcı tartışmalara girerek hükümetin kriz yönetimine düşman” denildi.

Fransa’da 6 milyon Müslüman yaşıyor

Fransa’da Müslümanları hedef alan yasa tasarısı, camiler ve bu camilerin idaresinden sorumlu derneklere müdahale etmenin yanı sıra Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanını denetim altına almayı öngörüyor. Öte yandan, Fransa İslam Konseyi (CFCM) hükümetin desteğini alarak “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü”nü hazırladı. Bu tüzüğe birçok Müslüman sivil toplum kuruluş imza attı. Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF), Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ile “İnanç ve Uygulama” adlı kuruluş, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle bu tüzüğü imzalamadı. Tüzükte, “İslam’ın Fransa’nın değerleriyle uyumlu olması, İslam’ın siyasi amaçlar için kullanılmasının reddi, yabancı ülkelerin Fransa’da dinin yaşanmasına müdahale etmemesi ve kadın erkek eşitliği” maddeleri öne çıkıyor. Tüzükte, Fransa’da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırıların “aşırıcı bir azınlık” tarafından gerçekleştirildiği ve bu saldırıların Fransız devleti ve halkıyla bağdaştırılmaması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca tüzük “devletin ırkçı” olduğunu söyleminin iftira atmak olduğunu bildiriyor. Fransa’da çoğu Kuzey Afrikalı ortalama 6 milyon Müslüman yaşıyor. Fransa, Avrupa’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada bulunuyor.