Fransa’da başörtüsü nedeniyle İslam karşıtı muamele

Fransa’da başörtüsü sorun olmaya devam ediyor. Ülkede yükselen İslam karşıtlığı ile Müslümanlar hedef alınmaya çalışılıyor. Başkent Paris’te bir avukat adayı başörtüsü nedeniyle İslam karşıtı bir tutum ile karşılaştı. Paris Temyiz Mahkemesi denetiminde stajyer avukatların mesleklerine başlamaları için düzenlenen yemin töreninde ‘Sara’ isimli genç avukat adayına başörtüsünü çıkarması isteğinde bulunuldu. Aksi halde yemin edemeyeceği ifade edildi. Salondaki bazı avukatlar tepki gösterse de durum değişmedi. Avukat gencin paylaşımı ile ortaya çıkan İslam karşıtı muamele tepki ile karşılandı. Sara, “Komik olan, başörtümü çıkarmaya zorlayanlar ve yeminimizi kabul edenler yarım saat sonra kürsüye çıkıp özgürlük ve bağımsızlık hakkında konuşma yaptı.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

 

Fransa-da-basortusu-nedeniyle-islam-karsiti-muamele 

Fransa’da başörtüsü nedeniyle İslam karşıtı muamele

Fransa’da başörtüsü karşıtları bu kez yemin töreninde açığa çıktı

Revolutionpermenante sitesindeki habere göre, Paris Temyiz Mahkemesi denetiminde stajyer avukatların mesleklerine başlamaları için yemin töreni düzenlenmişti. Törende okul görevlileri, başörtülü olduğunu fark ettikleri “Sara” ismindeki stajyer avukata başörtüsünü çıkarması gerektiğini teklif etti. Ayrıca, eğer başörtüsünü çıkarmazsa salondan atılacağı uyarısında bulundu. Öğrencinin başörtüsünü çıkarmayı tercih etmediğini belirtmesi üzerine görevliler, Sara’yı görünmemesi için salonun arkasında tenha bir yere oturmaya zorladı. Sara’nın itirazı üzerine başka bir idareci, genç stajyere başörtüsünü hemen çıkarmasını aksi durumda yeminde bulunmasına izin vermeyecekleri tehdidinde bulundu. Görevlilerin tutumuna, salondaki diğer avukat adayları tepki gösterdi.

“Tamamen ikiyüzlü bir durum”

Salonda bulunan diğer bir öğrencinin Twitter’dan “Paris Baro Okulu tarafından düzenlenen stajyer avukatlar yemin töreninde, arkasında bulunan başörtülü bir aday avukatın okul yönetimince başörtüsünü çıkarmaya zorlandığını” yazmasıyla olay medyaya yansıdı. Sara, basın mensuplarına kendisine yönelik İslam karşıtı tutuma ilişkin yaptığı açıklamada, herkesin içinde maruz kaldığı bu İslam düşmanı tutumun kendisini küçük düşürdüğünü aktardı. Yemini sırasında başörtüsünü çıkarmak zorunda kalan Sara, şunları kaydetti: “Komik olan, başörtümü çıkarmaya zorlayanlar ve yeminimizi kabul edenler yarım saat sonra kürsüye çıkıp özgürlük ve bağımsızlık hakkında konuşma yaptı. Halbuki kısa süre önce aynı kişiler, beni başörtümü çıkarmaya zorladı. Tamamen ikiyüzlü bir durum.” ifadelerini kullandı.