Fransa İslam karşıtlığı hamlesi: “Cami Kapatma”

Fransa İslam karşıtlığı hamlelerine başladığı Kasım 2020’den sonra denetlemelerin sonucunda 89 caminin üçte biri kapatıldı. Müslümanlar’a ait cami ve derneklere yönelik baskılar giderek artıyor. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Le Figaro gazetesine beyanat verdi. “Ayrılıkçı” yasa yürürlüğe girmeden önce ülkede “aşırıcıların” bulunduğu 650 yerin kapatıldığını ve 24 bin yerin polis tarafından denetlendiğini söyledi. Giderek radikalleştiği iddiasıyla bir çok caminin kapatıldığını ifade etti. Darmanin, 6 caminin daha kapatılması için işlemlerin başlatıldığı açıklamasında bulundu. Darmanin, Strazburg’da İslam Toplumu Milli Görüşüne (IGMG) bağlı Eyüp Sultan Camisinin inşasına, belediyenin iznine rağmen karşı çıktıklarını söyledi.

fransada-89-camide-yapilan-denetlemenin-sonucunda-kapatilan-camiler

Fransa’daki camiler ve islam dernekleri kapatılıyor.

Fransa İslam karşıtlığını uygulamaya geçiriyor

Bugüne kadar Müslümanlara ait ve “siyasal İslam” çizgisinde olduğu iddiasıyla 5 derneğin kapatıldığı bilgisini paylaşan Darmanin, “ayrılıkçı” yasasının bundan daha fazlasını yapmalarına imkan verdiğini, 4’ü ekimde olmak üzere toplamda 10 derneğin daha kapatılacağını belirtti. Darmanin, “ayrılıkçı” olduğu iddiasıyla 205 derneğin banka hesabına el konulduğu ve 2 imamın sınır dışı edildiğini paylaştı. “Bize terörü dayatmak isteyenlere terörü yayıyoruz” ifadesini kullanan Darmanin, 2023’ten itibaren ülkeye yurt dışından din görevlisinin gelemeyeceğini, burada bulunanların oturum izinlerinin yenilenmemesi için valilere talimat verdiğini ifade etti.  Darmanin, ülkede uyuşturucu kaçakçılığı ve aile içi şiddet gibi nedenlerle ceza alan kişilerin oturum kartlarının yenilenmesini kabul etmediklerini belirtti. Cezayir, Tunus ve Fas vatandaşlarına verilen vize sayısında önemli seviyede sınırlama getirildi. Darmanin, bu ülkelerin Fransa’nın sınır dışı ettiği kişileri geri kabul etmelerini sağlamak için bu yola başvurduklarını açıkladı.

Fransa İslam karşıtlığı destekli ayrılıkçı yasa

Fransa, ağustosta yürürlüğe giren “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet değerleri ile prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor. Yasa tasarısı açıklandığından bu yana ülkede cami ve mescitlere yönelik saldırılar artış gösterdi. Fransa’daki camiler kundaklanırken, bazılarının duvarlarına İslam düşmanlığı ile ilgili yazılar yazıldı.