Fransa İçişleri Bakanı: 21 cami daha kapatıldı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ülkede aşırıcı belirti gösteren 21 caminin kapatıldığını açıkladı.
Darmanin, konuk olduğu Fransız LCI televizyonunda, son dönemde 99 camide aşırıcılık şüphesiyle denetim gerçekleştirdiklerini söyledi. Söz konusu camilerden 21’inin kapatıldığını, 6’sının kapatılma sürecinin devam ettiğini belirten Darmanin, bu adımların “ayrılıkçı” yasa temelinde atıldığını ifade etti. Kapatılan cami sayısıyla övündü. Denetim yapılan 36 camiye Cumhuriyet yasalarıyla ters düşmedikleri için dokunmadıklarını belirten Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, bunlardan bazılarının dışarıdan fon almayı durdurduğunu, bir caminin de aşırıcılıkla suçlanan imamın görevine son verdiğini aktardı. Müslümanlara seslenen Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, ülkede aşırıcılıkla bağlantılı ibadethanelerin az olduğunu, Fransa’daki Müslümanların geneliyle dertleri olmadığını savundu. Fransa’da Müslümanlara yönelik tutum nedeniyle hükümete eleştiri Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2 Ekim 2020’de “ayrılıkçı” yasası olarak açıkladığı ve gelen tepkiler üzerine ismini “Cumhuriyet Yasalarına Saygıyı Güçlendiren Prensipler” olarak değiştirdiği tasarı, ağustosta kabul edilmişti.

Fransa-icisleri-bakani-gerald-darmanin-kapatilan-cami-sayisiyla-ovundu

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin kapatılan cami sayısıyla övündü

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin Müslümanları hedef aldı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında “İzlenmesini istediğim 18 camiden 9’u kapatıldı” dedi. Öte yandan Le Figaro gazetesinin yayımladığı haberde kapatılan cami sayısının İçişleri Bakanı Darmanini yeterince tatmin etmediğini iddia etti. Haberde, Darmanin’in Noel öncesi, her 15 günde bir kurmaylarıyla toplantı gerçekleştirdiği ve onlardan kararlılıkla bu işin üstüne gitmelerini istediği bilgisi paylaşıldı. Fransa’daki 89 cami devlet tarafından izleniyor. Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, camilere yönelik denetimlerin devam edeceğini vurguladı.

İslam düşmanı Fransa, Müslümanlara alan bırakmıyor

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un göreve gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını ifade etmişti. Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılığa karşı duran Fransa İslam karşıtlığı ile Mücadele Kolektifi (CCIF)’ne 19 Kasım’da fesih bildirisi gönderilmişti. Ancak derneğin yurt dışına taşınması dolayısıyla bu kararın hükümsüz olduğu açıklanmıştı. Fransa’da bir diğer Müslüman sivil toplum kuruluşu olan BarakaCity de, Bakanlar Kurulu kararıyla feshedilmişti. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medya hesabından Bakanlar Kurulunda alınan kararı paylaşmıştı.