Fransa hükümeti, CCIF’yi kapatma gerekçesini Danıştay’a sunmadı

Fransa’da Danıştay, hükümete İslamofobi ile Mücadele Kolektifini (CCIF) kapatma gerekçesini açıklaması için belirli bir süre vermişti. Geçtiğimiz günlerde bu süre doldu. Ancak Fransız hükümeti, CCIF’nin kapatıldığını henüz açıklamadı. CCIF’in avukatı Sefen Guez Guez, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Guez Guez, CCIF’nin kapatma kararına itiraz için 31 Ocak’ta Danıştay’a başvurduğunu bildirdi. Ayrıca Danıştay’ın başvuruyu değerlendirerek 2 Şubat’ta İçişleri Bakanlığından kapatmanın gerekçeleriyle ilgili 2 ay içinde savunma istediğini de söyledi. “Bugün, 9 Nisan ve verilen süre doldu. Genelde kısır tartışmalar çıkarmak, haklarını savunanları cezalandırmak ve de sosyal ağlarda aşırı sağcı tezler yayarak mesnetsiz suçlamalarda bulunmak için acele eden İçişleri Bakanlığı, halen Danıştay’a savunmasını sunmadı.” ifadelerini kullandı.

“Bu karar siyasi ve fırsatçı bir karardı”

Avukat Guez Guez, CCIF’i öğretmen Samuel Paty’nin öldürülmesinde rolü olduğu gerekçesiyle kapatan ve bunu kanıtlayacağını bildiren İçişleri Bakanlığının halen savunma sunmadığını açıkladı. Ve bunun CCIF’i kapatma kararının ne kadar siyasi, fırsatçı bir karar olduğunu ve gerekçelerinin zayıf olduğunu gösterdiğini belirtti. Danıştay, CCIF’nin başvurusunu İçişleri Bakanlığının savunması olmadan değerlendirmeye alacak. İçişleri Bakanı Gerard Darmanin, 2 Kasım’da Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un talimatıyla ve Bakanlar Kurulunun kararıyla CCIF’nin kapatıldığını duyurmuştu. CCIF, daha önce ülkedeki faaliyetlerini durdurmuş ve çalışmalarını yurt dışında taşımıştı.

Yeni yasa tasarısı Müslümanlara hayatı daha da zorlaştıracak

Fransa’da Müslümanları hedef alan tasarı onlara hayatı daha da zorlaştıracak. İslam karşıtı yasa tasarısı hayata geçirilirse, kamuya açık alanlarda başörtüsü takılması kısıtlanacak. Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanı denetim altına alınacak. 3 yaşından büyük çocukların evde eğitim almasının önüne geçilecek. Dini veya başka sebeplerle hastaların doktorlarını cinsiyete göre tercih etmesi yasaklanacak. Ulusal Meclis’te kabul edilen ayrılıkçı tasarı 30 Mart’ta Senato’da görüşülecek. Kısacası Fransa’da yaşayan Müslümanların zaten zor olan hayatları daha da zorlaştırılacak. Müslümanlar söz konusu olduğunda Fransa’da insan hakları, demokrasi ve özgürlükten bahsetmek tarih oluyor. Ülkede Müslümanlara uygulanan kısıtlamalar dünyanın dört bir yanından tepki çekse de Macron yönetimi İslam karşıtlığından vazgeçmiyor. Fransız siyasetçilerin Müslümanlara yönelik nefret söylemleri ise ülkedeki kargaşayı daha da tırmandırıyor.

Fransa İslamofobi ile Mücadele

Fransa hükümeti, İslamofobi ile Mücadele Kolektifini kapatma gerekçesini Danıştay’a sunmadı