Fransa’daki camiler giderek azalıyor

Fransa‘daki camiler teker teker kapatılıyor. Müslümanların inanç özgürlüğü kısıtlanıyor. Fransa 2021 yılı içerisinde toplam 89 camiyi denetleme kararı almıştı. Denetlenen camilerin yarısı kapatıldı. Şimdi ise daha inşaatı bile bitmemiş bir cami hedef alındı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin,  bu caminin kapatılması için gerekli prosedürlerin başlatmıştı. Fransa yönetimi, kapatmalara sebebiyet veren “ayrılıkçı” yasasıyla ülkede cami bırakmamayı hedefliyor. Darmanin, 29 Eylül’de, “ayrılıkçı” yasa yürürlüğe girmeden önce ülkede Müslümanlara ait 650 yerin kapatıldığını ve 24 bin yerin polis tarafından denetlendiğini açıklamıştı. Fransa’daki cami sayısı gün geçtikçe düşüyor

fransa-daha-insaatı-bile-bitmemis-camiyi-kapatma-karari-aldi

Fransa’daki camiler birer birer kapatılıyor

Fransa’daki camiler birer birer kapatılıyor

Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını belirtmişti. Fransa yönetimi, ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale etmeye devam ediyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması mevcut.  “Ayrılıkçı İslam anlayışı”, devlet eliyle Müslümanlara, camilere, İslami kuruluş ve derneklere yönelik baskıların artmasıyla sonuçlanıyor. Fransa’da 25 Eylül’de Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürler yayımlayan Charlie Hebdo dergisinin eski binasının bulunduğu konumdaki saldırının ardından, ülkede “ayrılıkçı İslam anlayışı” adı altında oluşan dalga, devlet eliyle Müslümanlara, camilere, İslami kuruluş ve derneklere yönelik baskıların artmasıyla sonuçlandı.

Fransa’da Müslümanların ibadethaneleri yok ediliyor

Fransa’da şimdiye dek her hafta terör propagandası suçlamalarıyla yaklaşık 200 soruşturma açıldı. Fransız sosyolog Liogier: “Yahudiler ile bugün Müslümanlara yapılanlar arasında ortak nokta var.” açıklamasında bulundu.
Uluslararası Af Örgütü: Fransa’daki terör karşıtı önlemler, insan hakları endişesi oluşturuyor
Fransa’da son 3 yılda ise 43 cami kapatıldı. Ortaokul öğrencisine “öğretmenin ölümünü hoş karşılamaktan” terör soruşturması açılmıştı. Hz. Muhammed’ e yönelik karikatür yayımlayan derginin bu eyleminin üzerinden bir ay geçmeden, 25 Eylül’de Charlie Hebdo’nun eski binasının bulunduğu 11. bölgedeki Nicolas-Appert Sokağı’nda bıçaklı bir kişi düzenlediği saldırıda iki kişiyi yaraladı.