Fransız Bakan Schiappa İslam karşıtlığı ile gündemde

Fransa‘nın Vatandaş İşlerinden Sorumlu Bakanı Marlene Schiappa, Avrupa Birliği Komisyonun eşitlikten sorumlusu Helena Dalli‘nin, Avrupa Müslüman derneğinnin temsilcileriyle görüşmesine tepki gösterdi. Schiappa, Clement Beaune ile Dalli’ye bu görüşmenin nedenlerini sorma kararı aldıklarını açıkladı. Fransa’da Bakan Schiappa, FEMYSO’nun Fransa ve Fransız kültürü hakkında “agresif” ve “suçlayıcı” söylemlerde bulunduğunu öne sürdü. FEMYSO’yu “İslamcı” olmakla suçladı. Schiappa, ülkesinin “Cumhuriyet” düşmanlarıyla ve “İslamcılarla” mücadele ettiğini belirtti. Dahası, onlara maddi yardımda bulunmadıklarını ifade etti. Avrupa’yı da aynı hamleleri yapmaya davet etti.

Fransiz-bakan-islam-karsiti-dusunclerini-gun-yuzune-cikardi

Fransa’da Bakan, Müslüman derneklere tepki gösterdi

Fransa’da Bakan Schiappa, Dalli’yi suçladı

Dalli,  yaptığı açıklamada, FEMYSO’nun temsilcileriyle yaptığı görüşmede Avrupa’da genç Müslümanların durumu, ayrımcılık ve nefretle ilgili yaşanan sorunların ele alındığını belirtmişti. Dalli, Avrupalıları etkileyen ayrımcılığın her türlüsünü sorgulamaları gerektiğini ifade etti. İki Fransız bakan, Komisyon Üyesi Helena Dalli ile “Fransa’ya saldıran İslamcı bir dernek” olarak adlandırdıkları Müslüman gençlik dernekleri ağı FEMYSO arasındaki görüşmeye çağırdı. Dernek geçen Çarşamba günü Dalli ile bir araya gelerek “Avrupa’daki genç Müslümanların durumu ve klişeleştirme, ayrımcılık ve düpedüz nefretin bir sonucu olarak yaşanan zorlukları” görüştü.

Fransa’da Bakan olan Schiappa’dan ağır ithamlar

Bakan Marlène Schiappa, “Fransa’ya saldıran ve kurumlarımıza sızan bu İslamcı derneklere karşı savaşmak için konuyu Komisyona havale ediyoruz” açıklamasını yaptı. Fransa Avrupa Dışişleri Bakanı Clément Beaune, toplantının “anormal” olduğunu ifade etti. FEMYSO’nun “Müslüman Kardeşler’in kuklası” olduğunu iddia eden bir yazısını destekledi. Avrupa’da Müslüman Kardeşler üzerinde çalışan George Washington Üniversitesi’ndeki aşırılıkçılık programı direktörü Lorenzo Vidino, Fransız haber kaynağı Marianne’e FEMYSO’nun Avrupa’daki İslami Örgütler Federasyonu’nun İslami Örgütler Federasyonu’nun bir “çocuğu” olduğunu öne sürdü: Müslüman kardeşliği. Dernek, Müslüman Kardeşler ile bağlarını yalanladı. FEMYSO Başkanı Hande Taner, bir e-postada Vidino’nun “tek amacı Müslümanlara karşı cadı avı yapmak olan taraflı bir araştırma” yürüttüğünü söyledi. Taner, “Bir AB Üye Devletinin hükümet üyelerinin önceden diyalog olmaksızın bir gençlik örgütüne saldırmak ve meşruiyetini ortadan kaldırmak için zamanlarını harcamasını görmek oldukça hayal kırıklığı yaratıyor” açıklamalarını yaptı.