Almanya’da Müslüman ibadethanelerine dini vergi koyma fikri, Türkiye veya Selefi hareketlerden gelen yabancı finansmandan pek çok kişinin endişe duyduğu ülkede taraftar toplamaya devam ediyor.

Şansölye Angela Merkel hükümeti, bu ibadethanelere finansman sağlamak için medyanın “cami vergisi” olarak adlandırdığı vergiyi “mümkün bir yol” olarak nitelendirdi ki bunun, Müslüman toplumdan alınması öngörülüyor.

Bild gazetesi pazar günü bu konunun, hükümetin, parlamenterlerin bir sorusuna verdiği yazılı cevapla ortaya çıktığını kaydetti. Konu ise günümüzde Almanya’da Hristiyanlardan yıllık gelir vergisinin yüzde 8’i civarında alınan dini verginin Müslümanlığa genişletilmesi söz konusu olması.

Almanya’daki Müslüman toplumu halihazırda yaklaşık beş milyon kişi ki bu, toplam nüfusun yüzde 6’sına tekabül ediyor.

İktidardaki koalisyon partilerinin çok sayıda yetkilisi, özellikle Türkiye’nin Almanya’daki camileri finanse etme etkisine karşı koymak için böyle bir projeden yana olduklarını söyledi.

Yaklaşık 900 cami, Türk hükümeti yetkisi altında hareket ettiği düşünülen Sünni Türk örgüt DİTİB tarafından finanse ediliyor ve yönetiliyor.