ABD’de Müslüman öğrenciye “terörist” ithamı

ABD‘nin New Jersey eyaletindeki devlet okulundan bir öğretmen, Müslüman öğrencisine terörist ithamında bulundu. ABD’de Müslüman öğrencisine terörist benzetmesi yapan matematik öğretmeni açığa alındı. New Jersey’in Bergen ilçesindeki Ridgefield Memorial Lisesi yönetimi,öğretmen hakkında soruşturulma başlattı. Müslüman öğrencisine sınıf içinde “Teröristlerle pazarlık yapmayız.” diyen öğretmen  ve süreç tamamlanıncaya kadar okuldaki görevinden uzaklaştırıldı. Ridgefield Devlet Okulları Müfettişi Letizia Pantoliano, “Ridgefield Okul Bölgesi, herhangi bir öğrenciye veya personele karşı bir ayrımcılığa kesinlikle tolerans göstermez, öğrencilerin ve personelin ırk, din, ulusal köken ve cinsel yönelimlerinin benimsendiği kapsayıcı bir ortam oluşturmaya çalışır” açıklamalarını yaptı.

Abd'de-musluman-ogrenciye-terorist-benzetmesi-yapildi

ABD’de Müslüman öğrenciye “terörist” ithamı

ABD’de Müslüman öğrenciye terörist benzetmesine tepkiler

Pantoliano, öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığını ve öğretmenin derhal açığa alındığını belirtti. Okul yönetiminin söz konusu öğretmene karşı her türlü yasal yolları kullanacağını ifade etti. Arap asıllı Müslüman lise öğrencisi Mohammed Zubi, geçen hafta ders esnasında matematik öğretmenine “Ödevimin kalanını evde tamamlayabilir miyim?” diye sorunca, “Teröristlerle pazarlık yapmayız” cevabına maruz kalmıştı. Öğretmenin Müslüman olduğunu bildiği halde Zubi’ye verdiği Müslüman-karşıtı cevap, sınıftaki birçok öğrenci tarafından duyulmuştu. Vuk Tomasese isimli öğrenci de tanık olduğu olayı basına açıklayarak doğrulamıştı. Aynı zamanda Ridgefield Memorial Lisesinin futbol takımında kaptan olan Zubi, yaşadığı olaydan sonra okula dönmek istemediğini belirtiyor.

ABD’de Müslümanlara olan bu yaklaşımın arkasında 11 Eylül olayı var

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi  2014 ve 2019 yılları arasında Müslümanlara yönelik 10 binden fazla önyargı olayını belgeledi. Müslümanlara karşı işlenen nefret suçları, ayrımcılık, göçmenlik ve seyahat uygulamaları, okullarda Müslüman öğrencilerin hedef alınması gibi önyargı olayları 2020’de 6 bin olarak kayıtlara geçti. Mona Amer, 11 Eylül saldırılarından sonra yapılan araştırmalara göre, yakın çevreleri ve devlet tarafından kuşkuyla bakılan Arap ve Müslümanların psikolojilerinin de derinden etkilendiğini ifade etti. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde klinik ve toplumsal psikoloji dersleri veren Profesör Mona Amer, Amerika’da yaşayan Araplar arasında üzüntü, depresyon, anksiyete ve güvensizlik duygusunun yaygın olduğunu vurguladı. “Aynı zamanda yaşadıkları deneyimlerden güç kazanıyorlar, toparlanma için kaynak buluyorlar.” açıklamasını yaptı.