ABD Kongre üyesi, Müslüman vekile İslam karşıtı söylemlerde bulundu

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin Somali asıllı Müslüman üyesi Ilhan Omar, nefret söyleminin hedefi oldu. Cumhuriyetçi Kongre üyesi Lauren Boebert, Omar’ı bir intihar bombacısına benzetti. Boebert, Kongre’nin ilk başörtülü Müslüman üyesi İlhan Omar’a “terörist” benzetmesi yaparak haddini aştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre’nin Cumhuriyetçi üyesi Lauren Boebert, İslam karşıtlığıyla gündeme geldi. Boebert konuşmasında, asansörde karşılaştığı Omar için canlı bomba benzetmesinde bulundu. “Neyse ki sırt çantası yanında değildi” dedi. Omar ve yanındakiler için “Cihad takımı” ifadesini kullandı.

Lauren-Beubert-Musluman-Kongre-uyesine-İslam-karsiti-söylemlerde-bulundu

ABD Kongre üyesi, Müslüman üyeye “terörist” benzetmesi yaptı

ABD Kongre üyesi özür dilemek zorunda kaldı

Boebert’ın İlhan Omar ile alay ettiği video sosyal medyada tepki çekti. Tepkilerin büyümesi üzerine Boebert, twitter hesabından özür mesajı yayımladı. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Omar da, İslam karşıtlığının normalleştirilmemesi gerektiğini vurguladı. Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi ile bazı kongre üyeleri ortak bir açıklama yayımlayarak olayı kınadıklarını duyurdu. Boebert’in, sosyal medyada da paylaşılan bir videoda “Ben ve asistanım Capitol’de (Amerikan Kongre Binası) bir asansördeydik. Kapı kapanmadan önce asansörü yakalamak için bir polis memuru hızlıca koştu. Polis asansöre binemeyince geri döndü ve İlhan Omar’ı görmek istedi. Ben de (patlayıcı taşıdığını ima ederek) ‘Şey, onun bir sırt çantası yok, biz iyiyiz’ dedim.” ifadeleriyle Omar’a resmen “terörist” dediğini itiraf etmiş oldu.

 

ABD Kongre üyesi geçmişte de “cihat timinin üyeleri” demişti

Lauren Boubert geçmişte de Ilhan Omar ve diğer Müslüman ve ABD Kongre üyesi Rashida Tlaib’i, “cihat timinin üyeleri” olarak nitelendirmişti. Küstah Boebert’in son olarak ”Teröristleri öven bu üyenin Dışişleri Komisyonu’na girmesine izin veriliyor” demesi bardağı taşıran son damla oldu. Boebert’in hakaretleri büyük tepki çekerken, İslam düşmanı Cumhuriyetçi Kongre üyesi “Müslüman toplumdaki herkesten verdiğim rahatsızlık sebebiyle özür diliyorum” diyerek çark etti.

Yapılan araştırmalar ABD’deki İslam karşıtlığının siyasi kaynaklı olduğunu gösteriyor

ABD’de İslam karşıtlığı üzerine yayımlanan raporda, ülkedeki Müslüman karşıtlığının kişilerin sahip olduğu dini inançlardan dolayı değil, siyasi kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Raporda, bir Müslümanı şahsen tanıyan bir Amerikalının tanımayana kıyasla Müslümanlara karşı olumlu bir düşünceye sahip olma ihtimalinin iki katından fazla olduğu tespit edildi. Hiçbir Müslüman tanımayan Amerikalıların sadece yüzde 21’inin Müslümanlar hakkında olumlu görüş bildirdiği belirtilen rapor, bu oranın herhangi bir Müslüman tanıyanlar arasında yüzde 47, yakın bir Müslüman arkadaşı olanlar arasında ise yaklaşık yüzde 57’ye çıktığını gösteriyor.