Guantanamo hapishanesi 20 yıldır çeşitli işkenceler uyguluyor

ABD’nin 11 Eylül saldırılarından sonra başlattığı “teröre karşı küresel savaş” siyaseti ve Amerikan ordusunun Afganistan’dan çekilmesi büyük ölçüde tamamlansa da 20 yıllık politikanın karanlık yüzü Guantanamo hapishanesi halen açık bulunuyor. Hapishane, ABD’nin Donanma için Küba’dan kiraladığı Guantanamo Körfezi’nde 20 yıl önce kuruldu. ABD, 11 Eylül 2001’de ülkenin sembol binaları olan New York’taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerine ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına düzenlenen saldırıların ardından dünya hukuk tarihine “kara leke” olarak kaydedilecek bir adım attı. Guantanamo hapishanesi de hukuksuz işkencelerin, haksız tutuklamaların ve savunmasız infazların yaşandığı en büyük ve daha sonra tüm tutukluların nakledildiği yer oldu.

11 Eylül saldırılarından sonra insanlık dışı önlem

ABD’deki 11 Eylül saldırılarını terör örgütü El Kaide üstlenirken ABD, örgüt tarafından üs olarak kullanıldığı gerekçesiyle 7 Ekim 2001’de Afganistan’ı işgal etti. Bu işgalden kısa süre sonra da Bush’un “teröre karşı küresel savaş” politikasının en karanlık yüzü olan ülke dışındaki hapishaneler kuruldu ve buralarda tutulanlara yönelik işkence içerikli sorgulamalar başlatıldı. ABD ordusu tarafından başta Afganistan olmak üzere birçok ülkede terör şüphelisi olarak ele geçirilen kişiler, işkencelerle sorgulanmak üzere ABD dışında Amerikan üslerindeki sorgu merkezlerine ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından kurulan gizli hapishanelere nakledildi. Bush yönetimi, 11 Ocak 2002’de Küba’nın Guantanamo Körfezi’nde bulunan ABD Donanma Üssü’nde terör şüphelilerinin tutulacağı bir hapishane kurduklarını açıkladı.

Guantanamo-tam-20-yildir-cesitli-iskenceler-uyguluyor

Guantanamo hapishanesi 20 yıldır çeşitli işkenceler uyguluyor

Guantanamo hapishanesi toplam 797 kişiye işkence mekanı oldu

“Dünyanın en kötü hapishanesi” olarak tanımlanan Guantanamo’daki gündelik hayata ilişkin görüntüler, bugüne kadar kamuoyuyla çok sınırlı biçimde paylaşıldı. Başkanlık için adaylığını 2007 yılında açıklayan Barack Obama, Guantanamo’yu kapatmayı, seçim kampanyasının önemli vaatlerinden biri olarak duyurdu. Obama, başkanlık döneminde de “ABD’nin imajında kara bir leke” olarak değerlendirdiği Guantanamo’yu kapatmak istediğini sürekli vurguladı. Başkanlık görevini devralmasından birkaç gün sonra imzaladığı kararnameyle hapishanenin bir yıl içinde kapatılması talimatını veren Obama, bu talimatını yerine getiremedi. Donald Trump, Guantanamo hapishanesinin açık kalması için yeni bir Başkanlık Kararnamesi imzaladığını duyurdu.

Biden kapatabilecek mi?

ABD Başkanı Joe Biden, Guantanamo’nun kapatılması gerektiğine vurgu yaptı. Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ise Biden şimdiye kadar sadece bir Guantanamo tutuklusunu serbest bıraktı. Pentagon, 19 Temmuz 2021’de Guantanamo’daki son Fas vatandaşı 56 yaşındaki Abdullatif Nasır’ı, Fas’a iade ettiklerini açıkladı.