Polonya parlamentosundaki bir gazete büfesinde içinde “Yahudileri nasıl tanırsınız?” başlıklı yazının bulunduğu yayının satılması tepkilere neden oldu.

Sağ çizgide ulusal bir yayın olan Haftalık ‘Sadece Polonya’ isimli gazetede çıkan yazıda, Yahudi bireylerin özellikleri anlatılarak, Yahudilerin nasıl tanınacağı konusunda ‘kılavuzluk’ ediliyor. Yazar bunu yaparken Yahudilerin soyadları, karakteristik özellikleri ve dış görünüşlerinden yola çıkıyor.

Düşük tirajlı gazetede Yahudi kadınlar “Polonyalı kadınlara doğuştan gelen incelik, alçakgönüllülük ve utanç duygusundan yoksun” olarak tasvir ediliyor. Tanımlama, “Bütün dünya onlara ait çünkü… Her ülkede var olmalılar, her ulus üzerinde iktidar sağlamaları ve dünya çapında Yahudi devletini kurmaları gerekiyor.” şeklinde devam ediyor.

arlamento tarafından yapılan açıklamada gazetenin satıştan alınmasının talep edileceği belirtildi ancak Yahudi toplulukları daha etkili bir tepki verilmesi gerektiğini savundu.

Polonya’da muhalefetteki sol görüşlü Polonya Köylü Partisi yaptığı açıklamada bu ‘zavallı’ gazetenin özellikle parlamentoda satılıyor olmasını ‘skandal’ olarak değerlendirdi. Parti üyesi Michal Kaminski yazıyı Nazi yayınlarına benzetti.

Merkez sağdan muhalefet üyesi Krzysztof Brejza ise yayının iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS)’in yürüttüğü hoşgörüsüzlük politikasının bir sonucu olduğunu söyledi. Brejza toplumda nefret ikliminin teşvikinin eski Başbakan Jaroslaw Kaczynski’nin amacına hizmet ettiğini ekledi.