Alman askerleri ırkçılık ve taciz suçlamalarıyla karşı karşıya

Almanya‘da aşırı sağcı askerlerin ırkçı tutumları ülke sınırlarını aştı. Alman askerleri NATO bünyesinde Litvanya‘da görev yapıyor. İçlerinden 30 askerin Yahudi düşmanlığı yaptığı, ırkçılık ve antisemitik söylemlerde bulunduğu iddia edildi. Ayrıca askerler cinsel tacizle de suçlandı. Alman askerleri suçlamalar nedeniyle görevden geri çekildi. Litvanya’da görev yapan Alman askerler hakkında ortaya atılan iddialar ülkeyi kaosa sürükledi. Almanya Savunma Bakan Annegret Kramp-Karrenbauer, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kramp-Karrenbauer, haklarında çıkan iddialar nedeniyle suçlanan askerlerin ağır şekilde cezalandırılacaklarını belirtti. 30 Alman askerin, nisan ayında Litvanya’daki bir otelde düzenlenen partide aşırı sağcı şarkılar söyledikleri ve cinsel tacizde bulundukları duyurulmuştu. Olayla ilgili disiplin soruşturması başlatıldı. Soruşturma kapsamında, kayıp 569 merminin akıbeti de araştırılıyor.

Litvanya'da görevli Alman askerler

Litvanya’da görev yapan Alman askerleri ırkçılıkla suçlandı

Ordudaki Alman askerleri de aşırı sağcılarla ilişkili

Geçtiğimiz aylarda Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi Alman ordusunda aşırı sağcılarla ilişkili yapıların olduğunu belgeledi. Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi (PKGr), Almanya’da istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerini araştırıyor. Komitenin araştırmasına göre Ordudaki Alman askerler aşırı sağcı yapılarla ilişkili. Alman ordusunda aşırı sağcıların yapılar ile ilgili hazırlanan rapor da bu durumu kanıtlar nitelikte. 2 yıl içerisinde hazırlanan raporda, istihbarat servislerinin bu tür ağları ve bağlantıları ne kadar bildiği de belirtildi. Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi raporu hazırlanırken yüzlerce dosyayı inceledi. Konuyla ilgili çok sayıda kişiyle de konuşuldu. Alman ordusunda ve diğer güvenlik birimlerinde aşırı sağcılarla bağlantılı yapıların bulunduğu ispatlandı.

Alman askerleri aşırı sağcılık sorununu inkar etti

Sol Partili Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi Üyesi Andre Hahn da konuyla alakalı yorumlarda bulundu. Andre Hahn, Askeri İstihbarat Servisini (MAD) şu sözlerle eleştirdi. “Alman ordusunda aşırı sağcı sorununun varlığı inkar edildi. MAD yakın zamana kadar yalnız kişileri kontrol etti, ancak aşırı sağcı yapıları değil.” Hahn, Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesinin yaptığı araştırmanın gizlilik sebebiyle tamamının kamuyla paylaşılmamasını da doğru bulmadığını söyledi. Yeşiller Partili Konstantin von Notz da, Ordudaki Alman askerleri ve diğer güvenlik birimleri içinde aşırı sağcılarla bağlantılı yapıların varlığının bu araştırmayla teyit edildiğini belirtti. Notz ayrıca, geçmişte Alman ordusunun envanterinde bulunan silah ve mühimmatın kaybolduğuna işaret etti ve silah ve mühimmat konusunda çok dikkatsiz davranıldığını belirtti.