Kanada’nın Alberta eyaletinde 800’den fazla çocuğun daha yatılı okulda öldüğü ortaya çıktı

Kanada genelinde yerli halka yapılan zulümler bir bir ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ülkedeki bir yatılı kilise okulunda yerli ailelerin çocuklarının cesetleri bulunmuştu. Şimdi de Alberta eyaletinde 800’den fazla yerli çocuğun öldüğü açıklandı. Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’de yer alan habere göre, British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde 215 çocuk ceset kalıntısının bulunduğuna dair haberler ülke gündemine oturmuştu. Bu kez de Kanada’nın Alberta eyaletindeki yatılı kilise okullarında kayıtlara geçmemiş 821 çocuk ölümü olduğu ortaya çıktı. 70 yaşındaki Jackie Bromley, CBC’ye konuştu. Bromley, 215 çocuğun ceset kalıntılarının bulunduğunu duyduğunda, güney Alberta’daki St. Mary’s Yatılı Okulu’ndaki günlerini hatırladığını belirtti. Bromley, 10 yaşındayken arkadaşlarının okulun arkasındaki mezarlardan bahsettiklerini ama herhangi bir mezar taşı görmediğini söyledi.

Kanada yatılı kilise

Yatılı kilise okullarında her 5 çocuktan biri öldü

CBC’de yer alan bilgilere göre, okulun arka bahçesinde, ölen öğrencilerin mezarları bulunuyordu. 1945 yılında bir görevli, okul müdürüne gönderdiği bir talimatta, mezarların daha da derinleştirilmesi için yeniden kazılmasını talep etti. Haberde, Alberta‘da yatılı kilise okullarında kalan her 5 çocuktan 1’inin okuldayken öldüğü belirtildi. Resmi kayıtlara göre, ülke genelindeki toplam 139 olan yatılı kilise okulu sayısının da gerçekte bilinenden daha fazla olduğu raporlandı. Kayıtlara 139 olarak geçen yatılı kilise okulu sayısına, dini gruplar veya federal destek olmadan işletilen yatılı okulların dahil olmadığı bildirildi. Bu nedenle gerçekte bu okullara giden toplam çocuk sayısı ve kaç çocuğun öldüğünün belirlenmesinin de zor olduğu söylendi.

Kayıp mezarları bulmak için federal hükümetten talep edilen ödenek reddedildi

Kendisi de yerli olan Alberta Üniversitesi Antropoloji Profesörü Kisha Supernant, CBC’ye röportaj verdi. Supernant, kayıtlara geçmemiş çocuk ölümlerini bölgedeki halkı rahatsız etmeden araştırmaya çalıştıklarını söyledi. Mezarlıkların tespitine yardımcı olmak için yere nüfuz eden radar ekipmanı kullandıklarını dile getirdi. Supernant, federal hükümeti ülke çapındaki eski yatılı okul bölgelerindeki arama çalışmalarını finanse etmeye çağırdı. 2009 yılında teknik cihazlar için talep ettikleri toplam 1.5 milyon Kanada doları tutarındaki ödenek talebinin federal hükümet tarafından reddedildiğini de söyledi.