İsviçre’de siyahilere yönelik ırkçılık yükseliyor

İsviçre’de siyahilere yapılan ayrımcı tutumlar giderek şiddetleniyor. Birleşmiş Milletler (BM), İsviçre‘deki Afrika kökenlilerin ırk ayrımcılığına maruz kaldığını açıkladı. İsviçre hükümetine, ülkedeki yabancılara yönelik ırkçı uygulamalarla mücadele çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler (BM) Afrika Kökenli İnsanlar Uzmanları Grubu Başkanı Dominique Day, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Uzmanların İsviçre’ye ziyareti sonrası ülkedeki ırkçı uygulamalara yönelik gözlemlerini bildirdi. Day, “Siyahilere yönelik ırkçı fişlemeler ve polis kontrolleri, insanları aşağılayan, suçlu muamelesi yapan ve yaftalayan uygulamalardır” ifadesini kullandı. Bu eylemlerin güvenlik güçleri tarafından yapılmasının insan hakları ihlali olduğunu belirtti. Day, uzmanların Ağustos 2018’den bu yana Zürih’teki Pöschwies Cezaevi’nde hücre hapsinde tutulan siyahi mahkum Brian K. ile de görüştüğü dile getirdi. “Brian K’nin durumu, İsviçre’de sistematik hale gelen ırkçılığın açık bir örneğidir. Irk ayrımcılığı ve adaletsizlik, bu davanın her aşamasında kendini göstermiştir.” açıklamalarını yaptı.

İsviçre'de siyahilere yönelik ırkçılık şiddetleniyor

İsviçre’de siyahilere yönelik ırkçılık yükseliyor

“İsviçre hükümeti tedbir almalı”

Day, İsviçre’nin adalet ve güvenlik mekanizmasında ırkçı uygulamaların giderek yayılmasından endişe duyduklarını ifade etti. “Güvenlik güçlerinin görevi kötüye kullanma, zorbalık ve ölümcül şiddet kullanma gibi uygulamalarına yönelik soruşturmaların bağımsızlığı yeterli değildir” değerlendirmesinde bulundu. Day, İsviçre hükümetinin ülkedeki ırkçı uygulamalara karşı somut tedbirler alması gerektiğini ifade etti. Yetkililerin özellikle siyahilere karşı yapılan ayrımcılıkları ele alma çabalarını takdirle karşıladığını söyledi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, 14 Haziran 2021’deki açıklamasında, siyahi mahkum “Brian K’nin 15 günden fazla hücre hapsinde tutulmasının BM İşkenceye Karşı Sözleşmesi’nin açık ihlali olduğunu” dile getirmişti ve İsviçre hükümetini uyarmıştı. İsviçreli yetkililer 17 Ocak’ta, BM’nin tepkisini çeken hücre hapsini sonlandırmıştı. Ardından Brian K’yi koğuşa taşıyacaklarını açıklamışlardı.

İsviçre’de siyahilere yapılan ırkçı davranışlar sosyal hayata yansıyor

İsviçre’de Federal İstatistik Ofisi (OFS) tarafından gerçekleştirilen “İsviçre’de birlikte yaşama” isimli araştırma çarpıcı sonuçları ortaya koydu. İsviçreli halkın ülkedeki siyahi vatandaşlara yönelik bakışının araştırıldığı çalışmada iki farklı tutuma dikkat çekildi. Bir yanda ayrımcılığın teyit edildiği diğer yanda ise bu ayrımcılığa karşı göreceli bir tutumun olduğu aktarıldı. Yapılan araştırmaya katılanların yüzde 76’sı, siyahi vatandaşların ev bulmada diğer insanlara göre ayrımcılığa uğradığına inandığını söyledi. Aynı orana yakın bir kesimin de yine siyahi vatandaşların işyerlerinde ayrımcılığa uğradığını kabul ettiği aktarıldı.