Hollanda sınırında ve havalimanlarında etnik köken kriteri

Hollanda havalimanları ve sınırlarda yapılan kontrollerde ırka dayalı kriterlerin kullanılmasının “ırk ayrımcılığı” olduğuna ilişkin dava açılmıştı. Hollanda Lahey Bölge Mahkemesi,”etnik köken sınır kontrollerinde kriter olabilir” kararını verdi. Hollanda’da Lahey Bölge Mahkemesinde yapılan duruşmanın neticesinde hakimler, “Etnik köken sınır aramalarında kriter olabilir, fakat tek kriter olamaz.” dedi. Davacıların, arama ve kontrollerde etnik kökenin bir kriter olmaması talebini reddeden mahkeme, karara ilişkin açıklamasında, “Sınır kontrollerinin amacı düzensiz göçmenleri tespit etmek. Hiçbir suç şüphesi olmasa da kontrol yapılabilir.” ifadesini kullandı. Mahkeme sözcüsü Jeannette Honee, karara ilişkin Hollanda Kraliyet Asker Polisi (Royal Marechaussee) tarafından yapılan kontrollerin “ayrımcılık yasağını” ihlal etmediğini dile getirdi.

hollanda-sinirlarinda-etnik-koken

Hollanda sınırlarında etnik kökene bakılacak

Etnik azınlıklar ayrımcılığa maruz kalıyor

Eindhoven Meclis Üyesi Mpanzu Bamenga tarafından açılan davaya beş insan hakları derneği “davacı” sıfatıyla katıldı. Bamenga, “Hollandalıya benzemediği” gerekçesiyle sürekli havalimanlarında kontrol edildiğini ve bu durumun ırk ayrımcılığı teşkil ettiğini belirterek dava açtığını kaydetti. Kararı temyiz edeceklerini belirten Bamenga, “Ülkeme, Hollanda’ya her geldiğimde etnik kökenim sebebiyle kontrol ediliyorum.” dedi.

 Hollanda ırkçılığı günden güne artıyor

Davacı avukatlarından Jelle Klaas, karara ilişkin “Mahkeme etnik fişlemeye kapı açan bu duruma ilişkin hüküm verme şansını kaçırdı.” ifadesini kullandı. Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Hollanda’da ırk ayrımcılığı durumuna ilişkin bu ayın başında yayımladığı raporunda, ülkedeki etnik azınlıkların eğitim, sağlık, iş ve sosyal hizmet alanlarında ayrımcılığa maruz kalmaya devam ettiğini duyurmuştu. Raporda, “etnik fişleme” konusundaki endişelerin devam ettiği hatırlatılmıştı ve hükümete etnik azınlıkların kamusal alandaki görünürlüğünün artırılması ve etnik fişlemeyi engelleyecek kanunlar çıkarılması gerektiği tavsiyesinde bulunulmuştu.