Hollanda polisinin ırkçı mesajları ortaya çıktı

Hollanda polisinin ırkçı mesajları ortaya döküldü. Polis memurlarının sosyal medya gruplarında yaptıkları yazışmalarda 16 yaşındaki Türk asıllı bir kızın ölümüyle konuştuğu açığa çıktı. Hollanda polisinin genç kızın ölümü ile ilgili “Bir Türk daha azaldı” ifadesini kullandığı belirlendi. Hollanda yerel medyasının yaptığı habere göre, Rotterdam teşkilatına bağlı polis memurları hakkında WhatsApp gruplarında ırkçı konuşmalar yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında polis memurlarının WhatsApp üzerinden, ülkedeki azınlıklara, göçmenlere ve Afrikalılara yönelik ırkçı ve ayrımcı ifadeler söyledikleri belirlendi. Irkçı polislerden birinin, okuldan çıktığı sırada öldürülen Hümeyra E. için “Bir Türk daha azaldı.” ifadesini kullandığı aktarıldı.

“Hollanda polisinin ırkçı konuşmaları aşağılayacı”

Rotterdam polis şefi Fred Westerbeke konuyla ilgili açıklama yaparak, Hümeyra E‘nin ölümü üzerine kullanılan ifadenin kınanması gerektiğini söyledi. Westerbeke, Hollanda polisinin yaptığı ırkçı konuşmaların “aşağılayıcı” olduğunu açıkladı. Polis şefi Westerbeke, polislerin kınandığını ve haklarında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü duyurdu. Rotterdam Designcollege’de eğitim gören Hümeyra E, 16 Aralık 2018 tarihinde okuldan dönerken eski erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştü. Hümeyra E, rahatsız edildiği için polise şikayette bulunmuş ancak şikayetleri dikkate alınmamıştı.

“Hümeyra kaçmak istemiş, fakat kaçamamıştı”

2018 yılında yaşanan olayda Hollanda basını, 16 yaşındaki Türk kızı Hümeyra Öz’ün okul girişinde, daha önceden de sabıkası olan 31 yaşındaki Bekir E. tarafından vurulduğunu yazmıştı. Medya saldırganın yakalandığını, Hümeyra Öz’ün ise hayatını kaybettiğini bildirmişti. Skandal olay yerel saatle 13.00 sıralarında Rotterdam’ın batı bölgesindeki Designcollege’de meydana gelmişti. Yerel basın, Hümeyra Öz’ün eğitim aldığı Tasarım Okulu’nun önüne bisikletini bıraktığı esnada saldırganın silahını ard arda ateşlediğini, genç kızın okula kaçmak istediğini ancak başaramadığını belirtmişti. Olay yerinden kaçan saldırganın ise bir kaç kilometre sonra Bergeslaan’da polis tarafından yakalandığı ve hala gözaltında olduğu vurgulanmıştı. Okuldaki diğer öğrenciler ise saldırganı daha önce de gördüklerini bildirmişlerdi. Öğrenciler Hümeyra’nın onu öldüren kişiyi tanıdığını; saldırganın Hümeyra’yı daha önce de rahatsız ettiğini söylemişti. Hümeyra’nın saldırganı sosyal medya hesaplarından engellediği de belirtilmişti. Hümayra Öz’ün öldürüldüğü esnada olaya şahit olan görgü tanıkları saldırganın 8 kez ateş ettiğini; kızın kaçmak istediğini ancak kaçamayarak yere yığıldığını açıklamıştı.

Hollanda polisinin mesjaları