Fransız siyasetçi Sandrine Rousseau ülkesinde ırkçılık olduğunu söyledi

Fransız siyasetçi Sandrine Rousseau, 2022 yılında Fransa‘da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olacak. Macron yönetimine muhalefet olan Avrupa Ekolojisi-Yeşiller Partisinin cumhurbaşkanı aday adayı olacak Sandrine Rousseau, ülkesinde yapılan ırkçılık hakkında konuştu. Fransız siyasetçi Rousseau, Fransa’da dini aidiyetleri ve giyim kuşamları haricinde neredeyse Müslümanlardan bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi. Sandrine Rousseau, Mediapart’a ait “A L’air Libre” televizyon programına konuk oldu. Fransız siyasetçi ülkesinde tesettür mayosu gündeme gelmeden Müslümanlar ve Müslüman kadınlardan bahsetmenin mümkün olmadığını sile getirdi. Rousseau, “Müslümanların da bu toplumda bir yeri olduğunu söyleyebilir miyiz? Başörtülü bir kadınla, arkasından üç gün ‘Bak, cumhurbaşkanı adayı Rousseau başörtülü bir kadınla!’ diye konuşulmadan fotoğraf çektirebilir miyim?” diye konuştu. Ayrıca başka bir yöne çekilmeden başörtülü biriyle fotoğraf çektirmenin imkansız olduğunu da söyledi.

Fransız siyasetçi Müslüman

Fransız siyasetçi Sandrine Rousseau: Fransa’da ırkçılık yapılıyor

Fransız siyasetçi :”Fransa’da ırkçılık var”

Fransız siyasetçi Rousseau, Fransa’da ırkçılık olduğunu, Müslümanların her alanda reddedildiği değerlendirmesinde bulundu. Sandrine Rousseau, “Ben, alana gittiğimde bu insanlarla kampanya yürüteceğim çünkü (onlar) vatandaşlar.” ifadelerini kullandı. Mayıs 2021’de ülkede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) partisinin 20-27 Haziran’daki bölgesel seçim afişine koyduğu başörtülü adayı Sara Zemmahi’nin tesettürü de tartışma yaratmıştı. Ancak daha sonra Parti Genel Sekreteri Stanislas Guerini, “LREM’in çizgisini temsil etmediği” gerekçesiyle Zemmahi’nin adaylıktan çektirileceğini belirtmişti. Fransa’nın başkenti Paris’te, Eylül 2020’de de “COVID-19 salgını ve gençliğe etkilerinin” tartışıldığı parlamento toplantısında, bazı sağcı milletvekilleri ile iktidar partisi üyesi Anne-Christine Lang, Fransa Öğrenciler Ulusal Birliği (UNEF) temsilcisi Maryam Pougetoux’nun başörtülü olmasını kabullenmediklerini belirterek toplantıdan ayrılmıştı.

Fransa’da seçim tarihleri düzenlenecek

Fransa‘da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminin tarihi belirlendi. Kamu yayıncısı France Info’nun hükümet yetkililerine dayandırdığı haberde, iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçiminin 10 ve 24 Nisan 2022’de düzenleneceğinin altı çizildi. Buna ilişkin resmi açıklamanın gelecek haftaki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı koltuğuna 14 Mayıs 2017’de oturan Emmanuel Macron’un görev süresi 13 Mayıs 2022’de sona eriyor. Fransız yasalarına göre cumhurbaşkanı seçimi görevdeki cumhurbaşkanın görevi sona ermesinden en az yirmi gün ve en fazla otuz beş gün önce yapılması gerekiyor.