Fransa’da mahkeme, ayrımcı kimlik kontrolü yapan polislerin haksız olduğuna hükmetti

Epinay-sur-Seine bölgesinden İlyas Haddaji, Mamadou Camara ve Zakaria Hadji Mmadi adlı 3 lise öğrencisi, Brüksel‘den döndükleri sırada, Paris‘teki Kuzey Garı’nda polis memurları tarafından sınıf arkadaşları ve yoldan geçenlerin gözü önünde kökenleri nedeniyle “ayrımcı kimlik kontrolüne” maruz bırakıldı. Paris Temyiz Mahkemesi, polisin 2017’de kendilerine “ayrımcı kimlik kontrolü” yaptığı gerekçesiyle devleti dava eden 3 lise öğrencisini haklı buldu. Yargıçlar hükme ilişkin açıklamalarda bulundu. Polis memurlarının cinsiyet ve fiziksel özellikleri, özellikle kökenleri nedeniyle yaptığı ayrımcı kimlik kontrolünün ırkçılığı teşkil ettiği ve devlet açısından ağır suistimal oluşturduğunu kaydetti. Pariz Temyiz Mahkemesi, devletin her bir gence 1500’er avro manevi tazminat ödemesine karar verdi. Davanın ilk görüldüğü mahkeme, sınıftan çok sayıda azınlık olduğu gerekçesiyle kimlik kontrolünün ayrımcı olmadığına hükmetmiş, öğrenciler davayı temyize taşımıştı.

 ırkçı fransız polisi

Fransız polisi refakatsiz çocukları da sınırdan çeviriyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Fransız sınır polisinin, uluslararası hukuku ve Fransa yasalarını ihlal ettiğini açıkladı. Fransız polisinin İtalya sınırında refakatsiz ve yaşı küçük olan göçmen çocukları geri göndermeye devam ettiğini duyurdu. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) yapılan açıklamada, İtalya sınırında görev yapan Fransız polislerinin her ay onlarca 18 yaşından küçük refakatsiz çocuğu, Fransa yasalarını ve uluslararası hukuku ihlal ederek geri gönderdiği kaydedildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yaptığı açıklamada, polisin bunun için resmi evraklara çocukların bildirdiğinden farklı yaşlar ya da doğum tarihleri yazdığı belirtildi. Ayrıca Fransa’da sığınma talebinde bulunma hakları olduğunu söylemelerinin yanlarında küçük yaşta çocukları bulunan aileleri de kabul etmeyip sınırdan geri gönderdiği ifade edildi.

Fransız polisi her ay en az 30 çocuğu geri çeviriyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kasım 2020’de İtalya’ya geri gönderilen 6 refakatsiz çocukla mülakat yaptı. Çocuklar Fransız polislerine yaşlarının 18’den küçük olduğunu söyledi. Hatta resmi evrak da sundular. Buna rağmen Fransız polisinin kayıtlara çocukları reşit gösterecek doğum tarihleri yazdığı bildirildi. Ayrıca, “HRW, Fransa’dan hızlıca çıkarılan 27 yetişkin ile de görüştü. Fransız yetkililer, görüşülen çocuk ve yetişkinlerden hiçbirine Fransa’dan sığınma talep edebileceklerini söylemedi” denildi. HRW’nin yaptığı araştırmalara ve açıklamalarına göre Kasım 2020’den beri bölgede faaliyet gösteren yardım kuruluşlarının, gönüllüler ve avukatlarla yaptığı mülakatlar sonucu, polisin her ay en az 30 çocuğu bu şekilde geri çevirdiği ortaya çıktı.