Almanya’nın Essen kentindeki Gıda Yardımı Derneği Essener Tafel, sağladığı gıda yardımlarından sadece Almanların yararlanmasına izin verdiği için tepkilerin odağına oturmuştu. Kuruluş, söz konusu uygulumayı yaşlı insanların gıda dağıtımı sırasında çok fazla sayıda yabancıdan rahatsız olduğu gerekçesiyle savundu. Yönetim bundan sonra yapılacak yeni üyelik başvurularında Alman vatandaşı olma şartı aranacağını bildirdi.

Irkçı bir uygulamaya imza atan Tafel’in Essen şubesine Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Baskanı Horst Seehofer ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) Wolfgang Bosbach’tan destek geldi. Başbakan Angela Merkel dahil toplumun geniş bir kesimi tarafından eleştirilen uygulamaya ilişkin yeni dönemde İçişleri Bakanı olması beklenen Seehofer, “derneğe anlayış gösterilmesi gerektiğini” kaydetti.

CDU’nun ağır toplarından Bosbach ise yaptığı açıklamada “Essener Tafel’de görev yapanların hiçbiri ırkçı değildir” dedi ve dernekten yardım alan yabancı sayısının son zamanlarda yüzde 35’ten yüzde 75’e çıktığını söyledi. Özellikle yaslı Almanların itiş kakış yaşadıkları ve artık kendilerini huzursuz hissettikleri için yardım almaya gelmediklerini iddia eden Bosbach, Nazi sembolleri ile yardım aracının boyandığını hatırlatarak eleştirilerin ölçüsüz hale geldiği değerlendirmesinde bulundu.