ABD’de polis cinayetlerinde eksik raporlama

Washington Üniversitesi’nde, ABD’de polis cinayetlerinde ölen insan sayısına ilişkin bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre, son 40 yılda resmi istatistiklerde eksik veri rapor edildi. Buna karşılık, bu süre zarfında 17 bin ölüm daha yaşandı. Bu araştırma aynı zamanda ünlü tıp dergisi Lancet’te ekim ayında yayımlandı. Ölümlerin kaydedildiği federal bir veri tabanı olan Ulusal Hayati İstatistik Sistemi’nden (National Vital Statistics System) elde edilen sonuçlar, 3 sivil toplum kuruluşundaki verilerle karşılaştırdı. “Mapping Police Violence”, “Fatal Encounters” ve “The Counted” kuruluşlarına göre, 1980 ve 2018 yılları arasında polis şiddetinden kaynaklı 30 binden fazla ölüm bulundu. Bu süre zarfında Ulusal Hayati İstatistik Sistemi, ölümcül polis şiddetinin yüzde 55,5 daha az olduğunu rapor etti.

abd-de-irkci-polis-cinayetlerinde-olen-insan-sayisi-yanlış

ABD’deki ırkçı polis cinayetlerinin yarısından fazlası kaydedilmedi

ABD’de ırkçı polis cinayetleri giderek artıyor

Araştırma; siyah, yerli ve Hispanik Amerikan halkının, ırkçı polis şiddetine daha çok uğradığını gösteriyor. Veriler, siyah Amerikalıların polis tarafından öldürülme olasılığının beyaz Amerikalılara göre 3,5 kat fazla olduğunu gösteriyor. Yerli ve Hispanik Amerikalıların, kolluk kuvvetlerince beyaz Amerikalılardan 2 kat daha fazla öldürülme olasılığı olduğu belirtiliyor. Rapora göre, 1980’den bugüne, ölümcül polis şiddeti oranlarındaki ırksal eşitsizlikler daha da kötüleşti. Ayrıca şiddeti yönlendiren ırkçılık, halk sağlığı için de bir tehdit haline geldi. Washington Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin hazırladığı raporda polis şiddetini önlemenin mümkün olduğu belirtildi. Rapor aynı zamanda polis şiddeti verilerinin yetersiz raporlanmasına ilişkin, ölüm soruşturma sisteminde doğru raporlanmaya yönelik iyileştirmeleri amaçlıyor.

ABD’de polis şiddeti endişe yaratıcı

Irkçı cinayetler, ABD tarihinin kara lekelerinden yalnızca biri. Ancak günümüzdeki hali ile çok farklı bir boyut kazandı. Irkçılığın adı aynı kaldı ama boyutu ve yöntemi değişti. Polisin sınırları aşan ırkçı yaklaşımı sebebiyle insanlar öldürülmeye başlandı. Örneğin; ABD polisi; kadın, çocuk, yaşlı, erkek demeden ırkçı tavrıyla masum insanları katlediyor. Hiçbir suçu olmayan insanlar yalnızca “ten rengi” sebebiyle “suçlu” olarak damgalanıyor. Polis, siyahilere çoğu zaman orantısız ve aşırı güç uyguluyor. ABD’nin bitmek bilmeyen bu ırkçı tavrı yüzünden masum insanlar polis tarafından acımasızca öldürülüyor.