ABD polisinin ırkçı cinayetleri son bulmuyor

ABD polisi siyahilere yönelik ırkçı cinayetler ortaya çıktığında tek bir açıklamaya sığınıyor: Yanlışlıkla oldu. ABD’nin Philadelphia kentindeki bir futbol sahası yakınlarında duydukları silah seslerine karşı ateş açarak siyahi bir kız çocuğunun ölümüne sebep olan 3 polis hakkında dava açıldı. ABD’nin Deleware İlçesi Bölge Savcısı Jack Stollsteimer, yaptığı açıklamada, 27 Ağustos 2021’de 8 yaşındaki siyahi Fanta Bility’nin ölümüne ve 3 kişinin yaralanmasına sebep olan 3 polis memurlarının “kasıtsız adam öldürme ve can güvenliği konusunda sorumsuz davranmakla” ilgili 12 ayrı suçtan yargılanmalarını istedi.

abd-de-8-yasindaki-kiz-cocugunu-olduren-polislere-dava

ABD polisinin ırkçı cinayetleri bitmiyor

Kefaletle serbest kalacaklar

Stollsteimer, ABD polisleri Devon Smith, Sean Dolan ve Brian Devaney’e karşı açtığı dava hakkında, “Makul bir şüphenin ötesinde, Fanta Bility’yi öldüren ve üç kişiyi yaralayan kurşunların polis memurlarının silahından yapılan atışlar olduğu sonucuna vardık” açıklamasını yaptı. Bölge Savcılık Ofisinden yapılan açıklamada, tutuksuz yargılanmaları için sanıkların her birine teminatsız olarak 500 bin dolarlık kefalet belirlendiği bilgisi verildi. Kalabalığı dağıtmak isteyen polis küçük kızın ölümüne sebep oldu.

8 yaşındaki siyahi kız çocuğunun ölüme sebep oldular

Philadelphia yakınlarındaki Sharon Hill’de, 27 Ağustos 2021’de bir futbol maçındaki kavga sonucu silah seslerini duyan polis ekibi, olay yerine gelerek kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Liseli gençlerin kavgasını dağıtmak için ateş açan polis memurları Devon Smith, Sean Dolan ve Brian Devaney, maç seyreden kalabalık arasında bulunan 8 yaşındaki siyahi kız çocuğu Fanta Bility’nin ölümüne ve 3 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.

Ancak ABD polisinin ırkçı yaklaşımı sebebiyle hayatını kaybeden ilk kişi Fanta Bility değil. Irkçı ABD polisi her yıl onlarca insanı hedef alıyor. Öldürüyor ve sonrasında ise yanlışlıkla oldu açıklamasını yapıyor. Irkçılığın geçmişi ise ABD’de çok eskilere dayanıyor. Hala bu durumu aşamayan ABD ise siyahileri toplumsal hayatta dışlamaya devam ediyor.