ABD’de beyazların tren vagonuna bindiği için tutuklanan kişiye af

ABD‘de 130 yıl önce “beyazlara özel” tren vagonuna bilet aldığı ve trenden inmeyi reddettiği için tutuklanan melez  Homer Plessy için af kararı çıkarıldı. Louisiana Valisi Bel Edwards, Plessy’nin tutuklandığı eski tren istasyonunun yakınlarında af kararını verdi. 1892 yılında New Orleans’ta bindiği “beyazlara özel” trenden inmeyen Plessy hakkında, 1896’da ABD’nin en yüksek mahkemesi aleyhte karar vermişti. Ancak Plessy için af kararı süreci, suçlamada bulunan ofis tarafından yönetildi. Louisiana Valisi Edwards, “Bay Plessy hiç mahkum olmamalıydı. Ancak adaletin süresi dolmaz.” ifadelerini kullandı. Ayakkabıcılık yapan Homer Plessy, 1925 yılında sabıkasıyla hayatını kaybetmişti.

ABD-de-beyazlarin-vagonuna-bindigi-icin-tutuklanan-Homer-Plessy-ye-af

Homer Plessy ABD’de “beyazların” tren vagonuna bindiği için tutuklanmıştı

“Renkli” olup olmadığı sorgulandı

7 Haziran 1892’de bir New Orleans ayakkabıcı, Homer Plessy, bir tren bileti satın aldı. Sadece beyazlar için tasarlanmış bir vagona oturdu. Sekizinci siyah olan Plessy, bir mahkeme davası açmak amacıyla kanunun test edilmesine yönelik bir savunuculuk grubuyla çalışıyordu. Belirlenen işaretlerin sadece beyazlar için olduğu bir arabada “renkli” olup olmadığı sorulmuştu. Homer Plessy de melez olduğunu söyledi. Sadece siyahlar için bir tren arabasına taşınması söylendi. Plessy reddetti. Aynı gün tutuklandı ve kefaletle serbest bırakıldı. Plessy daha sonra New Orleans’ta bir mahkemede yargılanmıştı. Plessy’nin yerel yasalara yönelik ihlali, aslında, ırkları ayıran yasalara yönelik ulusal bir eğilim için bir zorluktu. İç Savaşın ardından, ABD Anayasası’nda 13, 14 ve 15’inde yapılan üç değişiklik, ırk eşitliğini destekliyor gibi görünüyordu. Bununla birlikte, İmar Değişiklikleri olarak adlandırılan sözler, özellikle Güney’de, birçok devletin, ırkların ayrılmasını zorunlu kılan yasaları geçtiği için göz ardı edildi.

Siyah ve beyazlar: Eşit ama ayrı

Louisiana, 1890’da, Ayrı Araba Yasası olarak bilinen ve devlet içindeki demiryollarında “beyaz ve renkli ırklar için eşit fakat ayrı bir yer” gerektiren bir yasa çıkarmıştı. New Orleans vatandaşı bir renk komitesi, yasaya itiraz etmeye karar verdi. Homer Plessy’nin tutuklanmasından sonra yerel bir avukat, kanunun 13. ve 14. Değişiklikleri ihlal ettiğini iddia ederek savundu. Yerel yargıç John H. Ferguson, Plessy’nin kanunun anayasaya aykırı olduğu iddiasını reddetti. Yargıç Ferguson onu yerel yasalardan suçlu buldu. Plessy, ilk mahkeme davasını kaybettikten sonra, temyiz başvurusunu ABD Yüksek Mahkemesine yaptı. Mahkeme, yargı yollarının ayrılmasını gerektiren Louisiana yasalarının, tesislerin eşit kabul edildiği sürece Anayasanın 13. veya 14. değişikliklerini ihlal etmediğine karar vermişti.