Fransa’da bir cami daha kapatılıyor

Fransa’nın Allonnes kentinde, bir caminin daha  “aşırı fikirler savunulduğu” gerekçesiyle kapatılacağı açıklandı. Sarthe Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 300 kişilik cemaate sahip camide , şiddetin, nefretin, ayrımcılığın, “şehit” olmanın ve “şeriatın” tesis edilmesinin teşvik edildiği iddia edildi. Ayrıca “radikal İslamcı harekete” bağlı kişilerin bulunduğu ve vaazlarda terör eylemleri düzenlendiği gerekçeleri sunuldu. Fransa’daki bu camide, 110 öğrencisi bulunan Kur’an kursunda ise  “silahlı cihadın” öneminin anlatıldığı öne sürüldü. Bunun üzerine İçişleri Bakanı Gerald Darmanin‘in talebiyle bu caminin kapatılması için gerekli prosedürlere başlanacağı aktarıldı. Le Figaro gazetesinin konuya ilişkin haberinde, bu camiyle bağlantılı 8 kişinin de banka hesaplarına el konulacağı kaydedildi. Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal ise açıklamasında, “İslamcılığa”, nefrete ve radikalleşmeye karşı taviz vermediklerini belirterek, “Cumhuriyete saldırı düzenlendiği zaman, (Cumhuriyet’in) ona yanıt vermesi gerekiyor. Güçlü şekilde yanıtlamalı. Fransa’da caminin kapatılması için gerekli prosedürlerin başlatılmasını istedik.” ifadelerini kullandı.

fransada-bir-cami-daha-kapatiliyor

Fransa’da bir cami daha kapatılıyor

Fransa’da 89 caminin 3’te biri kapatılmıştı

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 29 Eylül’de, Le Figaro gazetesine verdiği beyanatta, “ayrılıkçı” yasası yürürlüğe girmeden önce ülkede “aşırıcıların” bulunduğu 650 yerin kapatıldığı bilgisini vermişti. 24 bin yerin ise polis tarafından denetlendiğini vurgulamıştı. Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını dile getirmişti. Darmanin, Fransa’daki yasaların İçişleri Bakanına sunduğu yetkiye göre, ibadet yerlerinin kapatılabilmesi için 2 gerekçe olması gerektiğini söyledi. Bunların, gerçekleşen herhangi bir terör saldırısıyla ilişkilerinin tespit edilmesi ve kamuya açık kurumların gerekli şartlara uymaması halinde uygulanabileceğini belirtti. Pantin Camisi’nin kapatılma nedeninin de bu gerekçelerden biri olduğunu söyleyen Darmanin, kanunların daha fazlası için yetki vermediği konusunda şikayetini dile getirdi.

Fransa camileri kapatma sebebiyle eleştiriliyor

Fransa yönetimi, ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına daha fazla müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor. Yasa tasarısı açıklandığından bu yana ülkede cami ve mescitlere yönelik saldırılar artış gösterdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron başta olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları artırıyor.