Brüksel ana merkez belediyesinde yıllardır devam eden kamu alanındaki başörtü yasağının mimarı olan PS (Sosyalist) Partisi, yeni Encümenler Kurulunun belirlenmesinin ardından kamu alanında başörtüsü yasağında bir değişiklik olmayacağını ve yasağın devam edeceğini açıkladı.

Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close de, yerel seçimlerin ardından koalisyon ortakları arasında kamu alanında başörtüsü yasağı konusunda fikir ayrılığı yaşanmadığını söyledi.

Close, “Flaman Yeşiller ve Walon Yeşiller Partisi Brüksel’de kamu alanında var olan başörtüsü yasağının kaldırılması yönünde bir talepte bulunmadılar. Başörtü yasağının kaldırılması yönünde bir isteğin olmadığı görüldü. Yeşiller Partisi’nin kamu alanında başörtüsü yasağında bizimle aynı fikirde olması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Brüksel’de Walon PS ile Flaman Sosyalist Partisi SP.A de kamu alanında başörtü yasağını savunmakta” dedi.

Özellikle Sosyalist ve Yeşiller Partisi seçim öncesi Müslüman ve azınlıkların haklarını savunan tek parti olduklarını iddia ederek oy istemişti.

PS (Sosyalist) Brüksel Teşkilat Başkanı Laurette Onkelinx, “Sosyalist Partisi olarak laikliğin en büyük savunucularından birisi olmaktayız. Kamusal alanın tarafsız olması gerekiyor. Herkesin politik, felsefi ve dini inançlarını deneyimleyebileceği laik bir ülkede yaşadığımız, herkesi açıklığa kavuşturmanın bir yolu. Dini deneyim, özel alana ait bir şey olmalıdır” dedi.