Twitter ve Facebook, Filistinlilerin paylaşımlarını engellediklerini kabul etti

İşgalci İsrail Ramazan ayında Kudüs‘te Filistinlilere yönelik saldırılarını artırmıştı. Siyonist güçler Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırmış yüzlerce Filistinli yaralanmıştı. Öte yandan İsrail askerleri Yahudi yerleşimcilere de silah desteği sağlamıştı ve Siyonist işgalciler Filistinli ailelerin evlerine baskınlar düzenlemişti. Yaşanan olaylar dünya genelinde büyük tepki yaratmış, çoğu insan sosyal medya üzerinden tepkisini dile getirmişti. İki sosyal medya devi Twitter ve Facebook, işgalci İsrail’in saldırıları sürerken Filistinli aktivistlerin ve vatandaşların paylaşımlarını platformdan kaldırdı ve hesaplarını askıya aldı. Bunun üzerine Filistinli sosyal medya kullanıcıları bir kampanya başlattı. Filistinlilerin başlattığı kampanya, Facebook’un AppStore ve Play Store puanlarını düşürerek oldukça ses getirdi. Olaylardan önce 4.2 puan olan Facebook’un Play Store puanı, 2.3 puana kadar düşürüldü. Son olarak Facebook, Apple’a ulaştı ve uygulama mağazasında yapılan kötü yorumların kaldırılmasını istedi. Ancak Apple bu isteği reddetti.

Twitter ve Facebook, İsrail

Twitter ve Facebook, paylaşımların yanlışlıkla engellendiğini söyledi

Twitter ve Facebook, yaşanan gelişmelerden sonra zor durumda kaldı. İki sosyal medya şirketi, Filistinlilerin paylaşımlarını engelledikleri itirafında bulundu. Twitter, çatışmalar sırasında atılan tweet’leri yanlışlıkla spam olarak tanımladığını ve bunun sonucunda yüzlerce hesabın geçici olarak kilitlendiğini açıkladı. Facebook ise aynı Twitter gibi paylaşımların yanlışlıkla engellendiği söyledi. Facebook, nefret söylemin engelleyen yapay zekanın bazı paylaşımları yanlış algıladığını duyurdu. Bunun sonucunda da binlerce kişinin engellendiğini dile getirdi. Facebook ve Twitter, şu anda hataların giderildiğini ve kapatılan hesapların yeniden açıldığını duyurdu. Ancak Filistinlilerin paylaşımlarının hâlâ engellendiği biliniyor.

Twitter ve Facebook, yapay zeka savunması yapmıştı

Twitter ve Facebook, işgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra Filistin’e destek veren hesap ve paylaşımların silinmesinin veya kısıtlanmasının yapay zeka algoritmaları nedeniyle gerçekleştiğini açıklamıştı. Sosyal paylaşım platformları Twitter ve Facebook, İsrail’in sivilleri hedef aldığı saldırıların ardından Filistin’e destek amacıyla yapılan paylaşımların engellenmesiyle suçlanmıştı. Washington Post’un habere göre, Twitter’ın art arda ve çok hızlı biçimde yapılan paylaşımların hata sonucu spam olarak algılandığını açıkladı. Bunun sonucunda yüzlerce hesap geçici olarak kilitlendi ve tweetler arama sonuçlarına yansıtılmadı. Facebook’un sahibi olduğu Instagram ise problemle ilgili açıklamalarda bulundu. Bunların arasında, “nefret söylemi algılama yazılımı”nın anahtar kelimeyi terörizmle eşleştirmesi gibi durumların olduğu söylendi.