İşte Macron’un ikiyüzlülüğü!

Paris’te üstünde Macron’u eleştiren bir karikatür olan kamyonet durduruldu. Aracın camlarını kıran polisi kamyonet sahibini “Cumhurbaşkanına hakaretten” gözaltına aldı. Fransa’nın başkenti Paris’te Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un karikatürü ile kaplı bir kamyon durduruldu. Fransız polisi kamyonet sahibini önce dışarı çıkması için uyardı. Şoför kapıyı açmayınca polis kamyonetin camını kırarak içeride bulunan kamyonet sahibini dışarı çıkardı. Polisi Macron’un karikatürünü gerekçe göstererek kamyonet sahibini “Cumhurbaşkanına hakaretten” gözaltına aldı. Macron, İslam’ı hedef alan karikatürler için ifade özgürlüğü olduğunu savunup “Her şeyin karikatürü yapılabilir” demişti. İslam’a ve Müslümanlara yapılan hakaretleri “düşünce özgürlüğünü” gerekçe göstererek meşrulaştırmaya çalışan Fransa’nın küstah Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un maskesi düştü.

Macron-un-karikaturunu-cizmek-de-ifade-ozgurlugu-degil-mi

Macron’un karikatürünü çizdi, gözaltına alındı

Macron’un karikatürünü çizmek de ifade özgürlüğü olmuyor mu?

Hz. Muhammed’e yönelik alçakça karikatürler yayınlandığında, bunu kınayamayacağını söyleyip “Her zaman yazma, düşünme ve çizme özgürlüğünden yanayım” açıklamasını yapan Macron, kendi karikatürünü çizen kişiyi “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına aldırttı. Macron’un ikiyüzlülüğünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren olay Fransa’nın başkenti Paris’te meydana geldi.  Macron, “Her şeyin karikatürü yapılabilir” demişti.
Bilindiği üzere, camilerin ardı ardına kapatıldığı, Müslümanların yoğun baskılarla karşılaştığı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Macron, daha önce İslam’ı hedef alan karikatürlerin ifade özgürlüğü olduğunu savunup, “Her şeyin karikatürü yapılabilir” demişti. Düşünce ve ifade özgürlüğü adı altında İslamiyet’e hakaretler yönelten Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kendisini Nazi lideri olarak gösteren afişlerin 4 metreye 3 metre büyüklüğündeki iki ilan panosuna asılması üzerine temmuz ayı sonunda Flori’ye karşı dava açmıştı.

 

Hz. Muhammed’in karikatürü olunca öyle, Macron’un karikatürü olunca böyle!

Müslümanlara yönelik söylemini eleştiren iki makaleyi yayından kaldırtan Macron, ülkesinin gösteri ve basın özgürlüğü konusunda son derece toleranslı olduğunu da söyleyerek “Biz Macaristan ya da Türkiye değiliz. Kimse bizim otoriter bir ülke olduğumuzu söyleyemez. Yakın dönemde bizim kadar ifade özgürlüğünü savunan ülke olmadı” ifadesini kullanmıştı. Fransa mahkemesi de 2019 yılında iki adamı Macron’un maskotunu ateşe verdikleri için mahkum etmişti. Siyonistleri eleştirmenin suç sayıldığı ülkede ayrıca 11 kişi de İsrail ürünlerini boykot etmelerinden dolayı suçlu bulunmuştu. Fransa’da cumhurbaşkanına hakaret 2013’teki bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında feshedilmişti. Ancak bu suçlama, ifade özgürlüğüne saldırı olarak algılanıyor.